Cimrilik Ve Aç Gözlülükten Sakınmak

Gösterim: 305
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

CİMRİLİK VE AÇ GÖZLÜLÜKTEN SAKINMAK

قال الله تعالى : ] وَأَمَّا مَن بَخِلَ وَاسْتَغْنَى وَكَذَّبَ بِالْحُسْنَى فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْعُسْرَى وَمَا يُغْنِي عَنْهُ مَالُهُ إذا تَرَدَّى.[

 “Sizden her kim de malını başkaları için harcamayıp cimrilik eder ve kendi kendine yeterli olduğunu zannedip Allah’a ibadet ve sığınma ihtiyacı duymazsa, kelime-i tevhidi, cenneti ve islam dinini yalanlarsa ona da güçlük, zorluk ve sıkıntıya giden yolu kolaylaştıracağız. Ve o kimse kabir çukuruna veya cehennem çukuruna düştüğünde malı ona bir fayda sağlamayacaktır.” (92 Leyl 8-11)

قال الله تعالى : ]فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْوَاسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَانفِقُوا خَيْرًا لِّإنفُسِكُمْ وَمَنيُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ [

“... Kim nefsinin aç gözlülüğünden, hırsından ve cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erip umduğuna nail olanlardır.” (64 teğabün 16)

563- عن جابرأن رسولَ الله rقال : اتَّقُوا الظُّلْمَ، فَإن الظُّلْمَ ظُلُمَاتٌ يَوْمَ القِيَامَةِ، واتَقُوا الشُّحَّ ، فَإن الشُّحَّ أَهْلَكَ مَنْ كان قَبْلَكُمْ، حَمَلَهُم على أن سَفَكُوا دِمَاءهم، واستَحَلُّوا مَحَارِمَهُم . 

563: Cabir ibni Abdullah (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Zulmetmekten sakının çünkü zulüm, sahibini kıyamette karanlıkta bırakır. Cimrilikten de sakının zira cimrilik sizden önce yaşayan insanları helak etmiştir. Onları kan dökmeye ve haramı helal görmeye yöneltmiştir.” (Müslim, Birr 56)