Adaletli Devlet İdarecisi

ADALETLİ DEVLET İDARECİSİ

قال الله تعالى : ]إن اللّهَ يَأمر بِالْعَدْلِوَالإحسان وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءوَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ[

“Şühesiz ki Allah adaleti ve iyilik yapmayı, yakınları karşı cömert olmayı emredip aklen ve dinen çirkin olan ve kötü görünen şeylerle, haksızlığı ve taşkınlığı yasaklıyor ve size böylece düşünesiniz diye öğüt veriyor.”...” (16 Nahl 90)

قال الله تعالى : ] وَأَقْسِطُوا إن اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ[

“Ey mü’minler her zaman ve zeminde hep insaflı olun ve inanalara eşit davranın. Şüphesiz Allah insaflı olan ve eşit davrananları sever.” (49 Hucurat 9)  

659- وعن أبي هريرة رضي الله عنه، عن النبي rقال : سَبْعَةٌ يُظِلُهُمُ الله في ظِلهِ يَومَ لاَ ظِل إلا ظِلٌه: إمَامٌ عَادِلٌ، وشَابٌّ نَشَأَ في عِبَادَةِ الله تَعَالَى، وَرَجُلٌ قَلْبُهُ مُعَلَّقٌ في المَسَاجِدِ، وَرَجُلان تَحَابَّا في الله، اجتَمَعا عليهِ، وتَفَرَّقَا عَلَيهِ، ورجُلٌ دَعَتهُ أمرأَةٌ ذَاتُ مَنصِبٍ وجَمَال، فَقال : إني أخافُ الله، وَرَجُلٌ تَصَدَّقَ بِصَدَقَةٍ، فَأَخْفَاهَا حَتَّى لا تَعْلَمَ شِمَالُهُ مَا تُنْفِقُ يَمِينُهُ، وَرَجُلٌ ذَكَرَ الله خَالِياً فَفَاضَتْ عَيْنَاهُ . 

659: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:

“Hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde Allah yedi insanı arşının gölgesinde barındıracaktır.

1 - Adaletli devlet başkanı,

2 - Allah’a ibadet ve itaat ederek yetişen genç,

3 - Kalbi mescidlere bağlı kimse,

4 - Allah için sevişip bu uğurda bir araya gelip ayrılan kişiler,

5- Makam ve güzellik sahibi bir kadının zina çağrısını, ben Allah’tan korkarım diyerek reddeden kimse,

6- Sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar gizli sadaka veren kimse,

1-        Kendi başına kaldığında Allah’ı anarak gözyaşı akıtan kimse.

(Buhari, Ezan 36, Müslim, Zekat 91)

660- وعن عبدِ الله بنِ عمرِو بنِ العاص رضي الله عنهما قال : قال رسولُ الله r: أن الْمُقْسِطِينَ عِنْدَ الله، عَلى مَنَابِرَ مِنْ نُورٍ الَّذِينَ يَعْدِلُونَ في حُكْمِهِمْ وأَهْلِيهِمْ وَمَا وَلُوا . 

660: Abdullah ibni Amr ibni-l As (Allah Onlardan razı olsun)’dan rivayet olunduğuna göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ailesine ve idaresi altında bulunanlara adaletle hükmeden adil kimseler Allah katında nurdan koltuklar üzerine otururlar.” (Müslim İmara 18)

661- وعَن عَوف بنِ مَالِكٍ tقال : سَمِعْتُ رَسُولَ الله rيقولُ: خِيَارُ أَئِمَّتكُمُ الَذِينَ تُحِبُونَهُمْ وَيُحِبُّونَكُمْ، وَتُصَلُونَ عَلَيْهِمْ وَيُصَلُونَ عَلَيْكُمْ، وَشِرَارُ أَئِمَّتِكُمُ الَّذِينَ تُبْغِضُونهم ويُبْغِضُونَكُمْ، وتَلْعَنُونَهُمْ ويَلْعَنُونكُمْ قال : قُلْنَا يا رَسُولَ الله، أَفلا نُنَابِذُهُمْ ؟ قال : لا, مَا أَقَامُوا فِيكُمُ الصَّلاةَ, لا, مَا أَقَامُوا فيكُمُ الصَّلاةَ .

661 Avf ibni Malik (Allah Ondan razı olsun) Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyururken dinledim dedi. “İdarecilerinizin en hayırlısı sizi seven ve sizin tarafınızdan sevilen, size dua eden ve sizin duanızı alan kimselerdir. İdarecilerin en kötüsü de size karşı adil davranmadıklarından dolayı, siz onları sevmezseniz o da sizi sevmez, kendilerine lanet edersiniz o da size lanet eder. Buyurdu. Bunun üzerine: Ya Rasûlalah onlara karşı çıkıp tavır alalım mı? Diye sorduk. Bize iki kere şu cevabı verdi: “Hayır sizinle beraber namaz kıldıkları sürece onlara itaat ediniz. (Müslim İmara 65)

662- وعنْ عِيَاض بنِ حِمارٍ tقال : سَمِعْتُ رَسُولَ الله rيقولُ : أَهْلُ الجَنةِ ثَلاثَةٌ : ذو سُلْطان مُقْسِطٌ مُوَفَّقٌ، ورَجُلٌ رَحِيمٌ رَقِيقُ القَلْبِ لِكُلِّ ذِي قُرْبَى ومسلِمٍ، وعَفِيفٌمُتَعَفِّفٌ ذُو عِيالٍ 

662 İyaz ibni Hımar (Allah Ondan razı olsun) Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurken dinledim dedi. “Cennettekiler üç sınıftır: Adil ve başarılı devlet başkanı, akrabasına ve müslümanlara karşı merhametli ve yumuşak kalpli kişi  ailesi kalabalık olduğu halde haram kazançtan uzak kalmaya çalışıp kimseden bir şey istemeyen adamdır. (Müslim Cennet 63)

Gösterim: 1399