Ahirete Yarışırcasına Hazırlanmak

AHİRETE YARIŞIRCASINA HAZIRLANMAK

قال الله تعالى : ]  وَفِي ذَلِكَ فَلْيَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ [

“... Öyleyse değerli şeylere ulaşmak için can atanlar, yarışanlar bunca nimetlerin bulunduğu cennete girmek için yarışsınlar.” (83 Mutaffifin 26)

569- وعن سهلِ بنِ سعدٍ tأن رسولَ الله rأُتِيَ بِشَرَابٍ، فَشَرِبَ مِنْهُ، وَعَن يَمِينِهِ غُلامٌ، وَعَنْ يَسَارهِ الأ شْيَاخُ، فقاللِلْغُلام ِ: أَتَأذَنُ لي أن أُعْطِيَ هؤُلاَءِ؟ فَقال الغُلامُ : لا, وَالله يَا رَسُولَ الله, لا أُوثِرُ بِنَصِيبي مِنْكَ أَحَدا, فَتَلَّهُ رسولُ الله rفي يَدِهِ. 

569: Sehl ibni Sa’d (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e içecek bir şeyler getirildi. O da içti bu sırada sağında bir çocuk solunda ise ihtiyarlar bulunuyordu. Rasulullah çocuğa dönerek: “Bu bardaktakini yaşlılara verebilir miyim? diye sordu. Çocuk:

-Hayır vallahi olmaz Ya Rasulallah senden kazanacağım hayrı kimseye bağışlayamam, dedi. Rasulullah da çocuğa verdi. (Buhari, şirb vel Müsakat 1, Müslim, Eşribe 122)

570- وعن أبي هريرة ، عنِ النَّبي rقال : بَيْنَما أَيُّوبُ عليه السلام يَغْتَسِلُ عُريَانا, فَخّرَّ عَلَيْهِ جَرَادٌ مِن ذَهَب، فَجَعَلَ أَيُّوبُ يَحْثي في ثَوبِهِ، فَنَادَاهُ ربُّهُ عَزَّ وَجَلّ َ: يَا أَيُّوبُ، أَلم أَكُن أَغْنَيْتُكَ عَمَّا تَرَى؟ ! قال : بَلَى وعِزَّتِكَ، وَلكِن لا غِنَى بي عَن بَرَكَتِكَ . 

570: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:

“Bir gün Eyyub peygamber çıplak olarak yıkanırken üzerine Altın çekirgeler düşmeye başladı. Eyyub da onları toplayıp elbisesine doldurmaya başladı. Bunun üzerine Allah ona şöyle seslendi: Ya Eyyub! Ben seni bu gördüklerine dönüp bakmayacak kadar zengin kılmadım mı? Eyyub da:

-Evet izzetine yemin ederim ki beni çok zengin kıldın ancak senin verdiğin bereketine de asla doyamam”, dedi.” (Buhari, Gusül 20)

Gösterim: 1524