Bazı İşlerde Sağdan Başlamak

BAZI İŞLERDE SAĞDAN BAŞLAMAK

قال الله تعالى : ]فَأَمَّا مَنْ أُوتِيَكِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَيَقُولُ هَاؤُمُ اقْرَؤُوا كِتَابيهْ[

"Kimin kitabı sağ tarafından verilirse, haykırarak der ki: “Gelin, hepiniz gelin şu kitabımı okuyun." (69 Hakka 19)

قال الله تعالى : ]فَأَصْحَابُالْمَيْمَنَةِ مَا أَصْحَابُ الْمَيْمَنَةِ [

“Hesabı sağ tarafından görülen insanlar; kimdir o uğurlu ve mutlu kimseler?” (56 Vakıa 8)

721-وعن عائشةَ رضي اللهُ عَنْهَا قالتْ : كان رسولُ الله rيُعْجِبُهُ التَّيَمُّنُ في شَأنه كُلِّه: في طُهَورِهِ، وَتَرَجّلِهِ، وتَنَعُّلِه . 

721: Aişe (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bütün işlerinde, temizlenmesinde, taranmasında ve ayakkabı giymesinde sağdan başlamayı pek severdi. (Buhari, Vudu 31, Müslim, Taharet 66)

722- وعنها قالتْ : كانت يَدُ رسولِ الله rاليُمْنى لِطُهُورِهِ وَطَعَامِهِ، وكانت اليُسْرَى لِخَلائِهِ وَما كان مِنْ أَذىً . 

722: Yine Aişe (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) sağ elini temizlemede yemek yemek için, sol elini de tuvalet ve diğer kirli şeyler için kullanırdı. (Ebu Davud Taharet 18)

723- وعن أُمِّ عَطِيّةَ رضي اللهُ عَنْهَا أن النبي rقاللَهُنَّ في غَسْلِ ابْنَتِهِ زَيْنَبَ : ابْدَأن بِمَيَامِنِهَا وَمَوَاضِعِ الوُضُوءِ مِنْهَا . 

723: Ümmü Atiyye (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) kızı Zeynep (Allah Ondan razı olsun)’yı yıkayan kadınlara şöyle emir verdi: “Sağ tarafından ve abdest organlarından başlayın.” (Buhari, Vudu 31, Müslim, Cenaiz 42)

724- وعن أبي هُريرة tأن رسولَ الله rقال : إذا انتعَلَ أَحَدُكُمْ فَلْيَبْدَأْ باليُمْنى، وَإذا نَزَعَ فَلْيَبْدَأْ بِالشِّمَالِ. لِتكُنِ اليُمْنَى أَوَّلَهُما تُنْعَلُ، وآخِرَهُمَا تُنْزَعُ .

724: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:“Biriniz ayakkabı giyeceğizaman önce sağ ayağını, çıkaracağı zamanda da sol ayağından başlasın, yani sağ ayak ilk önce giyilen en sonra çıkarılan ayak olsun.”

725- وعن حَفْصَةَ رضي اللهُ عَنْهَا أن رسولَ الله rكان يَجْعَلُ يَمِينَهُ لِطَعَامِهِ وَشَرَابِهِ وَثِيَابِهِ، وَيَجْعَلُ يَسَارَهُ لِمَا سِوَى ذلِكَ . 

725: Hafsa (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) yerken ve içerken ve giyinirken sağ elini, diğer işlerini yaparken de sol elini kullanırdı. (Ebu Davud, Taharet 18)

726- وعن أبي هُريرة أن رسولَ الله rقال : إذا لَبِسْتُمْ، وَإذا تَوَضَّأْتُمْ، فَابْدَؤُوا بِأَيَامِنِكُمْ . 

726: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Elbise giyerken ve abdest alırken sağ tarafından başlayınız.” (Ebu Davud, Libas 41, Tirmizi, Libas 37)

727- وعن أنس tأن رسولَ الله rأتى مِنىً، فَأَتَى الجَمْرَةَ فَرَمَاها ثُمَّ أَتَى مَنْزِلَهُ - بِمِنى، وَنَحَرَ، ثُمَّ قال : لِلحَلاَّقِ: خُذ وَأَشَارَ إلى جَإنبِهِ الأيْمَنِ، ثُمَّ الأيْسَرِ، ثمَّ جَعَلَ يُعْطِيهِ النَّاسَ.

وفي روايةٍ: لمَّا رَمَى الجَمْرَةَ، وَنَحَرَ نُسُكَهُ وَحَلَقَ: نَاوَلَ الحَلاَّقَ شِقَّهُ الأيْمَنِ َ فَحَلَقَهُ، ثُمَّ دَعَا أَبَا طَلْحَةَ الأنصاري، فَأَعْطَاهُ إيَّاهُ، ثمَّ نَاوَلَهُ الشقَّ الأيْسَرَ فقال : احْلِقْ فَحَلَقَهُ فَأَعْطَاهُ أبَا طَلحةَ فقال : اقْسِمْهُ بَيْنَ النَّاسِ

727: Enes (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)Hac’da Mina’ya gelince hemen cemre’ye gitti ve taşları attı. Mina’daki çadırına geçti ve Kurbanını kesti. Bu işler bitince berberi çağırıp ona önce başının sağ tarafını, sonra sol tarafını işaret ederek “Traş et” dedi. Daha sonra saçlarını halka dağıttı. (Buhari, Vudu 33, Müslim, Hacc 323)

                Diğer bir rivayet şöyledir. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)taşları atıp kurbanını kestikten sonra traş olmak istedi. Başını sağ tarafını berbere uzattı o da traş etti. Sonra Ebu Talha el Ensari’yi çağırdı ve saçlarını ona verdi. Sonra başının sol tarafını berbere uzatarak “Kazıyınız” buyurdu. Berber de kazıyınca saçları Ebu Talha’ya vererek: “Bunları halka dağıt” buyurdu. (Müslim, Hacc 326)

Gösterim: 1379