Cenaze Namazında Okunacak Dualar

CENAZE NAMAZINDA OKUNACAK DUALAR

935- عن أبي عبدِ الرحمنِ عوفِ بن مالكِtقال: صَلَّى رسولُ اللهeعَلى جِنَازَةٍ، فَحَفِظْتُ مِنْ دُعَائِهِ وهُوَ يَقُولُ: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ، وَارْحَمْه، وَعَافِهِ، وَاعْفُ عَنْهُ، وَأَكْرِمْ نُزُلَهُ، وَوَسِّعْ مُدْخَلَهُ وَاغْسِلْهُ بِالمَاءِ وَالثَّلْجِ وَالْبَرَدِ، وَنَقّه مِنَ الخَطَايَا، كما نَقَّيْتَ الثَّوْبَ الأَبْيَضَ مِنَ الدَّنَسِ، وَأَبْدِلْهُ دَاراً خَيْراً مِنْ دَارِهِ، وَأَهْلاً خَيْراً مِنْ أَهْلِهِ، وَزَوْجاً خَيْراً مِنْ زَوْجِهِ، وَأَدْخِلْهُ الجَنَّةَ، وَأَعِذْه مِنْ عَذَابِ القَبْرِ، وَمِنْ عَذَابِ النَّارِ) حَتَّى تَمَنَّيْتُ أَنْ أَكُونَ أنا ذلِكَ المَيِّتَ . 

935: Ebu Abdurrahman Avf ibni Malik (Allah Ondan razı olsun)den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bir cenaze namazı kıldı onun şöyle dua ettiğini duydum ve ezberledim:

“Allah’ım onu bağışla, ona rahmet, et onu azap ve sıkıntılardan koru kusurlarını affet, cennetten nasibini ikram et, gireceği yeri (kabrini) genişlet, su, buz ve kar ile onun günahlarını yıka tertemiz yap, beyaz elbiseyi kirden temizler gibi onu hatalarından temizle, kendi evinden daha hayırlı bir ev, ailesinden daha hayırlı bir aile, eşinden daha hayırlı bir eş, ver onu cennete koy, kabir ve cehennem azabından koru.”

İbni Avf diyor ki: Bu güzel duaları duyunca “”keşke ölen ben olaydım” diye içimden geçirdim. (Müslim Cenaiz 85)

936- وعن أبي هُريرة وأَبِي قَتَادَةَ، وأبي إبْرَاهِيمَ الأشْهَلِى عَنْ أَبِيهِ - وَأَبُوه صَحَابِيٌّ - y، عَن النبيeأنّهُ صَلَّى عَلى جِنَازَةٍ فقال: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِحَيِّنَا وَمَيّتِنَا، وَصَغِيرِنَا وَكَبِيرِنَا، وَذَكَرِنَا وَأُنْثَانَا، وَشَاهِدِنَا وَغَائبِنَا. اللَّهُمَّ مَنْ أَحْيَيْتَهُ مِنَّا، فَأَحْيِهِ عَلَى الإسْلامِ، وَمَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا، فَتَوَفَّهُ عَلى الإيمانِ، اللَّهُمَّ لاَ تَحْرِمْنَا أَجْرَهُ، وَلا تَفْتِنَّا بَعْدَهُ.

936: Ebu Hureyre, Ebu Kafade, ve İbrahim el Eşhelî oda babasından (babası sahabidir) (r.anhüm)den rivayet edildiğine göre peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) bir cenaze namazı kıldı ve şöyle dua etti.

“Allah’ım dirilerimizi ve ölülerimizi, küçüklerimizi ve büyüklerimizi, erkeklerimizi ve kadınlarımızı, burada bulunanlarımızı ve bulunmayanlarımızı bağışla. Allah’ım bizden hayatta bırakacaklarını İslam üzere yaşat, öldüreceklerini iman üzere öldür. Bizi bu cenazede bulunmanın sevabından mahrum etme ve ondan sonra da bizi fitneye düşürme.” (Tirmizi Cenaiz 38)

937- وعن أبي هُرَيْرَةَtقَالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللهeيقول: إذَا صَلَّيْتُمْ عَلَى المَيّتِ، فَأَخْلِصُوا لَهُ الدّعاءَ . 

937: Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyururken dinledim demiştir. “Cenaze namazını kıldığınız zaman ölen kimseye samimi bir kalble dua ediniz.” (Ebu Davut Cenaiz 56)

938- وعَنْهُ، عَنِ النَّبيِّeفي الصَّلاةِ عَلى الجِنَازَةِ: اللَهُمَّ أَنْتَ رَبُّهَا، وَأَنْتَ خَلَقْتَها، وَأَنْتَ هَدَيْتَهَا لِلإِسْلاَمِ، وَأَنْتَ قَبَضْتَ رُوحَهَا، وَأَنْتَ أَعْلَمُ بِسِرِّهَا وَعَلاَنِيتِها، جِئْنَاكَ شُفعَاءَ لَهُ، فَاغفِرْ لهُ . 

938: Yine Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)den rivayet edildiğine göre Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) bir cenaze namazında şöyle dua etmiştir.

“Allah’ım bu cenazenin Rabbi sensin. Bunu sen yarattın, islama sen ulaştırdın şimdi onun ruhunu da sen aldın. Onun gizli ve açık hallerini en iyi sen bilirsin. Biz ona şefaatçi olabilmek hayırlı şahitlikler yapmak için geldik. Sen onu bağışla.” (Ebu Davut Cenaiz 56)

939- وعن وَاثِلةَ بنِ الأسْقَعِtقال: صَلَّى بِنَا رسولُ اللهeعَلى رَجُلِ مِنَ المُسْلِمِينَ، فَسَمِعْتُهُ يَقولُ: اللّهُمَّ إنَّ فُلانَ ابْنَ فُلان في ذِمَّتِكَ وَحَبْلِ جِوَارِكَ، فَقِهِ فِتْنَةَ القَبْرِ، وَعَذَابَ النَّارِ، وَأَنْتَ أَهْلُ الوَفَاءِ والحَمْدِ، اللّهُمَّ فَاغْفِرْ لَهُ وَارْحَمْهُ، إنك أَنْتَ الغَفُورالرَّحِيمُ . 

939: Vâsile ibnül Eska (Allah Ondan razı olsun)den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bize müslümanlardan birinin cenaze namazını kıldırmıştı. Onun şöyle dua ettiğini duydum: “Allah’ım falan oğlu falan sana emanettir ve senin güvencen altındadır. Onu kabir fitnesinden ve cehennem azabından koru sen sözünde duran ve hamde layık olansın. Allah’ım onu bağışla ve ona merhamet et, şüphesiz sen tek bağışlayan ve merhamet edensin.” (Ebu Davut Cenaiz 56)

940- وعن عبد الله بن أبي أَوْفَى رضي الله عنهما ، أَّنهُ كَبَّرَ عَلى جِنَازَةِ ابْنَةٍ لَهُ أَرْبَعَ تكْبِيراتٍ، فَقَامَ بَعْدَ الرَّابِعَةِ كَقَدْرِ مَا بَيْنَ التكْبِيرَتَيْنِ يَسْتَغْفِرُ لَها وَيَدْعُو، ثُمَّ قَالَ: كَانَ رَسُولُ اللهeيَصْنَعُ هكَذَا. وفي روايةٍ: كَبَّرَ أَرْبَعاً، فَمَكَثَ سَاعَةً حَتَّى ظَنَنْتُ أَنَّهُ سَيُكَبِّرُ خَمْساً، ثُمَّ سَلَّمَ عَنْ يَمِينِهِ وَعَنْ شِمالِهِ. فَلَمَّا انْصَرَفَ قُلْنَا لَهُ: مَا هذا؟ فقال: إنِّي لا أَزِيدُكُمْ على ما رَأَيْتُ رَسُولَ الله يَصْنَعُ، أَوْ: هكذا صَنَعَ رَسولُ اللهe

940: Abdullah ibni Ebu Evfa (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre O kızının cenaze namazında dört defa tekbir aldı dördüncü tekbirden sonra iki tekbir arasında durduğu kadar durup, kızının bağışlanmasını diledi ve ona dua etti. Sonra da Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) böyle yapardı dedi.

*Başka bir rivayette şöyledir. Dört tekbir aldıktan sonra o kadar bekledi ki biz onun beşinci defa tekbir alacağını sandık, sonra sağına ve soluna selam verdi. Namazdan sonra Bu yaptığın nedir? dedik. O da bize Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in yaptığını gördüğüm şeye bir ilave yapmış değilim, ya da Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) böyle yapardı diye cevap verdi. (Hakim el Müstedrek, I, 360)

Gösterim: 1369