Cenazeyi Hızlıca Taşımak

CENAZEYİ HIZLICA TAŞIMAK

941- عن أبي هُرَيْرَةَt، عَنِ النَّبِيِّ eقال: أَسْرِعُوا بِالجِنَازَةِ، فَإنْ تَكُ صَالِحَةً، فَخَيْرٌ تُقَدِّمُونَهَا إلَيْهِ، وَإنْ تَكُ سِوَى ذلِكَ، فَشَرٌّ تَضعُونَهُ عَنْ رِقَابِكُمْ . وفي روايةِ لمُسْلِمٍ:  فَخَيْرٌ تُقَدِّمُونَهَا عَلَيْهِ .

941: Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)den rivayet edildiğine göre Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu “Cenazeyi hızlıca götürün, eğer o iyi bir kimse ise bu onun için bir hayırdır onu bir an evvel kabirdeki hayır ve sevabına kavuşturmuş olursunuz. Eğer iyi bir kişi değilse bu da bir şerdir, onu çabucak omuzlarınızdan atmış olursunuz.” (Buhari Cenaiz 51, Müslim Cenaiz 50)

*Müslimin diğer bir rivayetinde “Hayra onu kavuşturmuş olursunuz.” denilmiştir.

942- وعن أبي سعيدٍ الخُدْرِيِّtقَالَ: كَانَ النَّبِيُّeيَقُولُ: إذا وُضِعَتِ الجِنَازَةُ، فَاحْتَمَلَهَا الرِّجَالُ عَلى أَعْنَاقِهِمْ، فَإنْ كَانَتْ صَالِحَةً، قَالَتْ: قَدِّمُوني، وَإنْ كَانَتْ غَيْرَ صَالِحَةٍ، قَالَتْ لأَهْلِهَا: يَا وَيْلَهَا أَيْنَ تَذْهَبُونَ بِهَا؟ يَسْمَعُ صَوْتَهَا كُلُّ شَيْءٍ إلاَّ الإنْسانَ، وَلَوْ سَمعَ الإنْسَانُ لَصَعِقَ . 

942: Ebu Said el Hudrî (Allah Ondan razı olsun)den rivayet edildiğine göre peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ölü tabuta konulup ta erkekler onu omuzlarına aldıkları zaman eğer o iyi bir kişi ise: “beni bir an önce yerime ulaştırınız!”der. Eğer iyi biri değilse, eyvah beni bu tabut ile nereye götürüyorsunuz diye feryad eder. Ölünün bu seslenişini insanlardan başka her yaratık duyar. Eğer insan bu sözleri işitecek olsaydı dehşetten düşüp bayılırdı.” (Buhari Cenaiz 50) 

Gösterim: 1167