Cimrilik Ve Aç Gözlülükten Sakınmak

CİMRİLİK VE AÇ GÖZLÜLÜKTEN SAKINMAK

قال الله تعالى : ] وَأَمَّا مَن بَخِلَ وَاسْتَغْنَى وَكَذَّبَ بِالْحُسْنَى فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْعُسْرَى وَمَا يُغْنِي عَنْهُ مَالُهُ إذا تَرَدَّى.[

 “Sizden her kim de malını başkaları için harcamayıp cimrilik eder ve kendi kendine yeterli olduğunu zannedip Allah’a ibadet ve sığınma ihtiyacı duymazsa, kelime-i tevhidi, cenneti ve islam dinini yalanlarsa ona da güçlük, zorluk ve sıkıntıya giden yolu kolaylaştıracağız. Ve o kimse kabir çukuruna veya cehennem çukuruna düştüğünde malı ona bir fayda sağlamayacaktır.” (92 Leyl 8-11)

قال الله تعالى : ]فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْوَاسْمَعُوا وَأَطِيعُوا وَانفِقُوا خَيْرًا لِّإنفُسِكُمْ وَمَنيُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ [

“... Kim nefsinin aç gözlülüğünden, hırsından ve cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erip umduğuna nail olanlardır.” (64 teğabün 16)

563- عن جابرأن رسولَ الله rقال : اتَّقُوا الظُّلْمَ، فَإن الظُّلْمَ ظُلُمَاتٌ يَوْمَ القِيَامَةِ، واتَقُوا الشُّحَّ ، فَإن الشُّحَّ أَهْلَكَ مَنْ كان قَبْلَكُمْ، حَمَلَهُم على أن سَفَكُوا دِمَاءهم، واستَحَلُّوا مَحَارِمَهُم . 

563: Cabir ibni Abdullah (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Zulmetmekten sakının çünkü zulüm, sahibini kıyamette karanlıkta bırakır. Cimrilikten de sakının zira cimrilik sizden önce yaşayan insanları helak etmiştir. Onları kan dökmeye ve haramı helal görmeye yöneltmiştir.” (Müslim, Birr 56) 

Gösterim: 1327