Ellah Rızası İçin Eziyet ve Sıkıntılara Katlanma

ELLAH RIZASI İÇİN EZİYET VE SIKINTILARA KATLANMA

قال الله تعالى : ] وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَعَنِ النَّاسِ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ[

“ O mü’minler ki, yutarlar(öfkelerini kontrol altında tutarlar) ve insanları affederler çünkü Allah iyilik yapanları sever” (3 Al-i İmran 134)

قال الله تعالى : ]وَلَمَن صَبَرَ وَغَفَرَ إن ذَلِكَ لَمِنْ عَزْمِ الأمُور [

“Kim eziyetlere sabreder yapılan kötülüklere de intikam almayıp affetmek yolunu tutarsa, şüphesiz bu hareket yapılmaya değer işlerdendir.” (42 Şura 43)

648- وعن أبي هريرة tأن رجلاً قال : يا رسولَ الله إن لي قَرَابَة أَصِلُهُم وَيقْطَعوني، وَأُحْسِنُ إليهِم ويُسيئونَ إلىَّ، وأحلُمُ عَنهم ويَجهَلُونَ عَلَيَّ. فقال : لَئِن كُنْتَ كَمَا قُلْتَ فَكأنما تُسِفُهُمُ المَلَّ وَلا يَزَالُ مَعَكَ مِنَ الله تعالى ظَهيرٌ عَلَيهِم مَا دُمْتَ عَلى ذلِكَ . 

648: Ebû Hüreyre (Allah Ondan razı olsun) dan rivâyet edildiğine göre bir adam peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’e: Ya Rasûlallah benim akrabalarım var, onları ziyaret ediyorum, onlar ise benimle irtibatı kesiyorlar, ben onlara iyilik ediyorum, onlar bana kötülük yapıyorlar. Onlara anlayışlı ve yumuşak davranıyorum, onlar ise bana kaba ve cahilce davranıyorlar diye durumunu arzetti. Bunun üzerine Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu.

“Eğer dediğin gibi isen onlara kızgın kül yedirmiş oluyorsun sen böyle devam ettikçe Allah’ın yardımı seninledir.” (Müslim: Birr 22)

Gösterim: 1446