Görev Verilmedikçe İdareciliğe İstekli Olmamak

GÖREV VERİLMEDİKÇE İDARECİLİĞE İSTEKLİ OLMAMAK

قال الله تعالى : ]تِلْكَ الدَّارُ الآخِرةُ نَجْعَلُهَالِلَّذِينَ لَا يُرِيدُونَ عُلُوًّا فِي الأرض وَلَا فَسَادًا وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ[

“Ama ahiret yurdu!  biz orayı yer yüzünde büyüklük taslamayan ve bozgunculuk çıkarmak istemeyen kimselere ayırmış bulunuyoruz Çünkü (en güzel)sonuç, takva sahiplerinindir(Allahtan korkanlarınındır),.” (28 Kasas 83)

674- وعن أبي سعيدٍ عبدِ الرحمن بن سَمُرَةَ t، قال : قاللي رسول الله r: يَا عَبدَ الرَّحمن بن سَمُرَةَ: لا تَسأَلِ الإمارَةَ. فَإنكَ ٌإن أُعْطِيتَهَا عَن غَيْرِ مَسْأَلَةِ أُعِنتَ عَلَيْها, وإن أْعطِيتَها عَن مَسأَلَة وكِلْتَ إلَيها , وإذا حَلَفتَ عَلى يَمِينٍ، فَرَأَيْتَ غَيرها خَيراً مِنها , فَأْتِ الَّذِي هُوَ خَيرٌ، وَكَفِّر عَن يَمينِكَ . 

674: Ebu Said Abdurrahman ibni Semure (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ey Abdurrahman ibni Semure kimseden idarecilik görevi isteme, zira bu görev sen istemeden sana verilirse Allah yardımcın olur. Eğer sen istediğin için verilirse Allah’tan yardım göremez o işle baş başa bırakılırsın. Bir de bir şeye yemin ettikten sonra başka bir davranışı o işten daha hayırlı görürsen hayırlı olanı yap ve yemininin keffaretini öde.” (Buhari Eyman 19)

675- وعن أبي ذرٍّ tقال : قاللي رسولُ الله r: يَا أَبَا ذَرٍّ إني أَرَاكَ ضَعِيفا وَإني أحب لَكَ مَا أحب لِنَفسي، لا تَأمرنَّ عَلى اثْنَيْنِ وَلا تَوَلَّيَنَّ مالَ يَتِيمٍ.

675: Ebu Zer (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ya Ebu Zer senin gerçekten zayıf olduğunu görüyorum kendim için sevdiğimi senin içinde isterim. İki kişiye bile olsa sakın idareci ve başkan olma, yetim malına da yöneticilik yapma.” (Müslim İmara 17)

676-وعنه قال : قلت : يا رسول الله ألا تَستَعمِلُني؟ فَضَرَبَ بِيَدهِ عَلى مَنْكِبي ثُمَّ قال : يَا أَبَا ذَرٍّ إنكَ ضَعِيف، وَإنها أمانة، وإنها يَومَ القِيامَةِ خِزْيٌ وَنَدَامَةٌ، إلا مَن أخذهَا بِحَقها وَأَدَّى الذي عَلَيه فِيها . 

676: Yine Ebu Zer (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Ya Rasûlullah beni memur tayin etmez misiniz? Demiştir. Eliyle omzuma vurarak şöyle buyurdu: “Ey Ebu Zer sen zayıf bir adamsın istediğin memuriyet bir emanettir. Bu emaneti ehil olarak alıp üzerine düşeni yapanlar hariç bu görevler kıyamet günü pişmanlık ve rüsvaylıktır.” (Müslim İmara 16)

677- وعن أبي هُريرة tأن رسول الله rقال : إنكُم سَتَحرِصُونَ عَلى الإمارَة، وَسَتكُونُ نَدَامَةً يَوْمَ القِيَامَةِ. 

677: Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Siz memuriyet olma hususunda çok istekli olacaksınız. Halbuki o görev kıyamet günü ehil olmayanlar için bir pişmanlık vesilesi olacaktır.” (Buhari Ahkam 7)

Gösterim: 1284