Güzel Ahlak

GÜZEL AHLAK

قال الله تعالى : ]وَإنكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ [

 “Ey peygamber! Sen üstün bir hayat tarzına ve yüksek bir karaktere sahipsin.” (68 Kalem 4)

قال الله تعالى : ] وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَعَنِ النَّاسِ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ[

 “... O mü’minler ki öfkelerini yutarlarkontrol altında tutarlar) ve insanları affederler. Çünkü Allah iyilik yapanları sever.” (3 Al-i İmran 134)

621-وعن أنس tقال : كان رسُولُ الله rأَحْسَنَ النَّاسِ خُلُقاً. 

621: Enes (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) ahlak yönünden insanların en güzeli idi. (Buhari, Edeb 112, Müslim, Mesacid 267)

622- وعنه قال : مَا مسَسْتُ ديباجاً وَلا حَرِيراً أَلينَ مِنْ كفِّ رَسولِ الله rوَلاَ شَمَمْتُ رائحةً قَطُّ أَطْيَبَ مِنْ رَائحَةِ رَسُولِ الله ، وَلَقَدْ خَدَمْتُ رَسُولَ الله rعَشْرَ سِنِينَ، فَما قاللي قَطُّ : أُفّ، وَلا قاللِشَيْءٍ فَعَلْتُه ُ: لِمَ فَعَلْتَهُ ؟ وَلاَ لِشَيْءٍ لَمْ أَفْعَلْهُ : إلا فعلت كَذا ؟. 

622: Yine Enes (Allah Ondan razı olsun)’den bildirildiğine göre şöyle demiştir. Ben Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in ellerinden daha yumuşak ne bir atlasa ne bir ipeğe dokunmuş değilim. Onun vücudunun kokusundan daha hoş bir koku da koklamadım. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e on yıl hizmet ettim bana hiçbir sefer öf bile dememiştir. Yaptığım bir şeyden dolayı niçin böyle yaptın? demediği gibi, yapmadığım bir şey sebebiyle şöyle yapsan olmaz mıydı? da dememiştir. (Buhari, Savm 53, Müslim, Fezail 82)

623- وعن الصَّعب بن جَثَّامَةَ tقال : أَهْدَيْتُ رسُولَ اللهِ rحِمَاراً وَحْشِيّا فَرَدَّهُ عَلي، فلمَّا رأى مَا في وَجْهى قال : أنا لَمْ نَرُدَّهُ عَلَيْكَ إلا أنا حُرُمٌ .

623: Sa’b ibni Cessame (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e bir yaban eşeği hediye etmiştim. Fakat kabul etmedi, yüzüme bakıp ta üzüldüğümü görünce: “Hediyeni ihramlı olduğum için almadım”, buyurdu. (Buhari , Cezaus Sayd 6, Müslim, Hacc 50)

624- وعن النَّواسِ بنِ سمعان tقال : سألتُ رسُولَ الله rعن البِرِّ والإثمُ ِ فقال : البِرُّ : حُسْنُ الخُلُقِ، والإثمُ : مَا حَاكَ في نَفْسِكَ، وَكَرِهْتَ أن يَطَّلعَ عَلَيْهِ النَّاسُ

624: Nevvas ibni Sem’an (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e iyilik ve kötülüğün, günah ve sevabın ne olduğunu sordum. Buyurdular ki:

“İyilik gerçek müslümanlık, sevaba vesile olan şeyler, güzel ahlaktan ibarettir. Günah ve kötülük ise insanın kalbini tırmalayan ve başka kimselerin bilmesini istemediğin şeydir.” (Müslim, Birr 14)

625- وعن عبد الله بن عمرو بن العاص رضي الله عنهما قال : لم يكن رسولُ الله rفَاحِشاً ولا مُتَفَحِّشاً. وكان يَقُولُ : أن مِنْ خِيارِكُم أَحْسَنكُمْ أَخْلاقاً . 

625: Abdullah ibni Amr ibni As (Allah Onlardan razı olsun) şöyle demiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in söz ve hareketlerinde hiçbir kötülük ve çirkinlik bulunmadığı gibi kötü ve çirkin olan şeylere de asla yönelmez ve şöyle buyururdu: “Sizin en hayırlı olanınız ahlakı en güzel olanınızdır.” (Buhari, Menakıb 23, Müslim, Fezail 68)

626- وعن أبي الدرداء رضي الله عنه, أن النبي rقال : ما من شَيءٍ أَثْقَلُ في ميزَان المُؤمِنِ يَومَ القِيَامَةِ من حُسْنِ الخُلُقِ، وإن الله يُبْغِضُ الفَاحِشَ البَذِيَّ . 

626: Ebu’d Derda (Allah Ondan razı olsun)'den bildirildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Kıyamet gününde mü’minin terazisinde güzel ahlaktan daha ağır bir şey bulunmaz. Allah çirkin hareketler yapan ve kötü sözler söyleyen her kişiden nefret edip buğzeder ve onları sevmez.” (Tirmizi  , Birr 61)

627- وعن أبي هُريرة  tقال : سُئِلَ رسُولُ الله rعَنْ أَكْثرِ مَا يُدْخِلُ النَّاسَ الجَنَّةَ ؟ قال : تَقْوى الله وَحُسْنُ الخُلُقِ وَسُئِلَ عَن أَكثرِ مَا يُدْخِلُ النَّاسَ النَّارَ، فَقال : الْفَمُ وَالفَرْجُ.

627: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e insanların cennete girmelerine en çok sebep olan nedir? diye soruldu. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem): “ve güzel ahlaklı olmaktır”, buyurdu. İnsanların cehenneme girmelerine en çok sebep olan nedir? diye sorulunca da: “İnsanın ağzındaki dili ve cinsel organıdır”, buyurdu. (Tirmizi, Birr 62)

628- وعنه قال : قالرسول الله r: أَكْمَلُ المُؤْمِنِينَ إيْمَإناً أَحْسَنُهُم خُلُقا, وَخِيَارُكُمْ خِيَارُكُمْ لِنِسَائِهِمْ .

628: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “İmanı en olgun olan kimseler ahlakı en güzel olan kimselerdir. En hayırlılarınız hanımları için en hayırlı davranışta bulunanlardır.” (Tirmizi  , Rada 11)

629- وعن عائشةَ رضي اللهُ عنها قالت : سمعتُ رسولَ الله rيقول : إن المُؤْمِنَ لَيُدْرِكُ بِحُسْنِ خُلُقِهِ دَرَجَةَ الصَّائِمِ القَائِمِ . 

629: Aişe (r. anha) Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i şöyle buyururken işittim dedi. “Mümin bir kimse güzel ahlakı sayesinde gece ibadet eden gündüz oruç tutan kimselerin derecesine ulaşır.” (Ebu Davud, Edeb 7)

630- وعن أبي أُمَامَةَ الباهليِّ tقال : قال رسولُ الله r: أنا زَعِيمٌ بِبَيْتٍ في ربَضِ الجَنَّةِ لِمَنْ تَرَكَ المِرَاءَ، وَإن كان مُحِقًا, وَبِبَيْتٍ في وَسَطِ الجَنَّةِ لِمَن تَرَكَ الكَذِبَ، وَإن كان مازِحا, وَبِبَيتٍ في أَعْلى الجَنَّةِ لِمَن حَسُنَ خلُقُهُ. 

630: Ebu Umame el Bâhilî (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Haklı bile olsa insanlarla mücadele ve didişmeyi terkeden kimseye cennetin bir kıyısında köşk verileceğine ben kefilim. Şaka bile olsa yalanı terkeden kimseye cennetin merkezi yerinde bir köşk verileceğine ben kefilim. Ahlakını güzelleştiren kimseye de cen-netin yüksek yerlerinden bir köşk verileceğine kefilim.” (Ebu Davud, Edeb 7)

631- وعن جابر tأن رسول الله rقال : إن مِنْ أحبكُم إليَّ، وَأَقْرَبِكُم مِنِّي مَجْلِساً يَوْمَ القِيَامَةِ، أَحَاسِنكُم أَخلاقاً. وإن أَبْغَضَكُم إليَّ، وَأَبْعَدَكُمْ مِنِّي يَوْمَ الْقِيَامَةِ، الثَّرْثَارُونَ وَالمُتَشَدِّقُونَ وَالمُتَفَيْهِقُونَ قالوا : يا رسولَ الله قَدْ عَلِمْنَا الثَّرْثَارُونَ وَالمُتَشَدِّقُونَ فَمَا المُتَفَيْهِقُونَ ؟ قال : المُتكَبِّرُونَ . 

631: Cabir ibni Abdullah (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)şöyle buyurdu: “İçinizde en çok sevdiğim kişi ve kıyamette bana en yakın mesafede bulunacak kimse, iyi huy ve iyi ahlak sahibi olanlarınızdır. En sevmediğim ve kıyamet günü bana en uzak mesafede bulunacak kimseler ise, güzel sohbet ediyor dedirtmek için, sözünü beğendirmek için avurdunu şişire şişire laf edenler ve bilgiçlik taslamak için lugat parçalayanlardır.” Ashab: Ya Rasulallah uzun uzun konuşanları ve avurd şişirenleri bildik ama mütefeyhık dediğiniz kimseler kimlerdir? denilince Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’de: “Kibirlenen, büyüklük taslayan kimselerdir.” buyurdu. (Tirmizi , Birr 71) 

Gösterim: 1588