Hastanın Hastalığının Şiddetini Anlatması

HASTANIN HASTALIĞININ ŞİDDETİNİ ANLATMASI

914- عن ابنِ مسعودٍtقَال : دَخَلتُ عَلى النَّبيِّeوَهُوَ يُوعَكُ، فَمَسستُهُ، فَقُلْتُ: إنَّكَ لَتُوعَكُ وَعْكاً شَدِيداً، فقال: أَجَلْ إنِّي أُوعَكُ كما يُوعَكُ رَجُلانِ مِنكُمْ .

914: İbni Mes’ud (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet olunmuştur. Bir gün Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in yanına girdim. Sıtmadan titriyordu. Elimi vücuduna dokundurdum ve: Şiddetli ateşiniz var, sıtma nöbetine tutulmuşsunuz, dedim.

- Evet sizden iki kişinin yakalandığı sıtmanın şiddeti kadar sıtmaya yakalandım ve ızdırap çekiyorum, buyurdular. (Buhari, Merda 13, Müslim, Birr 45)

915- وعن سعدِ بن أبي وَقَّاصٍtقال: جَاءَني رسولُ اللهeيَعُودُني مِنْ وَجَعٍ اشَتَدَّ بي، فَقُلْتُ: بَلَغَ بي ما تَرَى، وأَنَا ذُو مَال، وَلا يَرِثُني إلا ابنَتي ، وذكر الحديث. 

915: Sa’d ibni Ebu Vakkas (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir. Yakalandığım şiddetli bir hastalık dolayısıyla Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) ziyaretime geldi. Ona “Gördüğün gibi çok rahatsızım ve zengin bir adamım bir tek kızımdan başka mirasçım da yok...” (Hadisin tamamını anlattı) (Buhari, Cenaiz 36 Müslim, Vesaya 5)

916- وعن القاسمِ بن محمدٍ قال: قالَتْ عَائِشَةُ رَضِىَ اللهُ عَنْهَا: وَارَأْساهُ فقال النَّبيُe: بَلْ أنا وَارَأْسَاهُ . وذكر الحديث. 

916: Kasım ibni Muhammed (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir. Aişe (Allah Ondan razı olsun) bir keresinde şiddetli bir baş ağrısına tutulduğundan dolayı: “Vay başıma ölüyorum” demişti. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’de: Asıl ben vay başım demeliyim, buyurdu. (Buhari, Merda 16)

Gösterim: 1228