Hastaya ve Ölümü Yakın Olduğu Tahmin Edilenlere Muamele Etmek

HASTAYA VE ÖLÜMÜ YAKIN OLDUĞU TAHMİN EDİLENLERE İYİ MUAMELE ETMEK

913- عن عِمرَانَ بن الحُصَيْنِ t، أَن امْرَأَةً مِنْ جُهَيْنَةَ أَتَتِ النَّبِيَّeوَهِيَ حُبْلى مِنَ الزِّنَا، فقالت: يا رسولَ الله، أَصَبتُ حَدًّا فَأَقمْهُ عَلَيَّ، فَدَعَا رسولُ اللهeوَلِيَّهَا، فقال: أَحْسِنْ إلَيْهَا، فَإذَا وَضَعَتْ فَأْتِني بِهَا. فَفَعَلَ، فَأَمَرَ بِهَا النبِيُّe، فَشُدَّتْ عَليْها ثِيَابُهَا. ثُمَّ أَمَرَ بِها فَرُجِمَتْ، ثُمَّ صَلَّى عَليها. 

913: Imran ibni Husayn (Allah Onlardan razı olsun)’dan rivayet olunduğuna göre Cüheyne kabilesinden bir kadın zina sonucu gebe kalmış olduğu halde Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e geldi ve:

- Ey Allah’ın Rasulü had cezasını gerektiren bir suç işledim, cezamı ver, dedi.

Bunun üzerine Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) o kadının velisini çağırtıp getirtti ve ona: “Bu kadına iyi bak çocuğunu doğurunca bana getir” buyurdu.

Adam bu işleri gereği gibi yaptı ve doğumdan sonra kadını getirdi. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) kadının üzerine elbisesinin iyice bağlanmasını emretti. Sıkı sıkı bağladılar. Sonra da peygamberin emri üzerine taşlanarak öldürüldü. Sonra da Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) kadının cenaze namazını kıldı. (Müslim, Hudud 24)) 

Gösterim: 1272