İçeceklerle İlgili Edeb ve Kuralları

İÇECEKLERLE İLGİLİ EDEB VE KURALLARI

757- عن أنس tأن رسول الله r كان يتنَفَّسُ في الشَّرَابِ ثَلاثاً . 

757: Enes (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) suyu ve diğer meşrubatı üç nefeste içerdi. (Buhari, Eşribe 26, Müslim, Eşribe 123)

758- وعن ابنِ عباس رضي الله عنهما قال : قالرسول الله r: لاَ تَشْرَبُوا وَاحِداً كَشُربِ البَعِيرِ، ولكِنِ اشْرَبُوا مَثْنى وَثُلاثَ، وَسَمُّوا إذا أنتمْ شَرِبْتُمْ، وَاحْمَدُوا إذا أنتمْ رَفَعْتُمْ . 

758: İbni Abbas (Allah Onlardan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Suyu ve meşrubatı deve gibi bir nefesle içmeyiniz. İki veya üç nefeste içiniz. İçmeden önce besmele çekiniz, içtikten sonra da Allah’a hamdetme olan (Elhamdülillah) deyiniz.” (Tirmizi  , Eşribe 13)

759- وعن أبي قَتَادَةَ tأن النبي r نَهَى أن يُتَنَفَّسَ في الإناءِ . 

759: Ebu Katade (Allah Ondan razı olsun)’ın söylediğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) su ve meşrubat içilen kabın içine solumayı yasakladı. (Buhari, Vudu 18, Müslim, Taharet 65)

760- وعن أنس tأن رسول الله rأُتِيَ بِلبَنٍ قد شِيبَ بِمَاءٍ، وعَنْ يَمِينِهِ أَعْرَابي، وعَنْ يسَارِهِ أبو بكرٍ، فشَرِبَ، ثُمَّ أَعْطى الأعْرَابي وقال : الأيْمَنُ فَالأيْمَنُ . 

760: Enes (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)içine su katılmış süt getirildi. O esnada Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in sağında bir bedevi, solunda da Ebubekir (Allah Ondan razı olsun) oturuyordu. Sütten içtikten sonra bedeviye verdi ve: “Herkes içtikten sonra sağındakine versin”, buyurdu. (Buhari, Eşribe 14, Müslim, Eşribe 124)

761- وعن سهل بن سعد tأن رسول الله rأُتِيَ بِشرابٍ، فَشَرِبَ مِنْهُ وعَنْ يَمِينِهِ غُلامٌ، وعن يَسَارِهِ أَشْيَاخٌ، فقالللغُلامِ : أَتَأْذَنُ لي أن أُعْطِيَ هؤُلاَءِ؟. فقالالغلامُ: لا, والله، لا أُوثِرُ بِنَصِيبي مِنكَ أَحَدا, فَتَلَّهُ رسولُ الله rفي يدِه. 

761: Sehl ibni Sa’d (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e içmek için bir şey getirildi. O da içti. Sağında bir genç, solunda da ihtiyarlar oturuyordu. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) çocuğa dönerek: “Bu içeceği önce yaşlılara verebilir miyim?” diye sordu. Çocuk da: “Hayır Vallahi olmaz, senden kazanacağım hayrı kimseye bağışlayamam” dedi. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’de kabı onun eline verdi. (Müslim, Eşribe 127) 

Gösterim: 1309