İyi Veya Kötü Çığır Açanlar

İYİ VEYA KÖTÜ ÇIĞIR AÇANLAR

قال الله تعالى : ]وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ اَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ اَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ اِمَامًا[

“Onlar ki ey Rabbimiz! Bize göz nuru olacak eşler ve çocuklar bahşet ve bizi Allahtan korkan kişilere  örnek ve öncü yap diye dua ederler. (25 Furkan 74)

قال الله تعالى : ]وَجَعَلْنَاهُمْ اَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأمرنَا[

“....Ve onları öyle rehber ve önderler yaptık ki emrimizle toplumu doğru yola sevkederler.” (21 Enbiya 73)

173- عَنْ اَبِى عَمْرٍ جَرِيرٍ بْنِ عَبْدِ اللهِ tقال : كُنَّا عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ rفِي صَدْرِ النَّهَار,ِ فَجَاءَهُ قَوْمٌ حُفَاةٌ عُرَاةٌ مُجْتَابي النِّمَارِ, أَوِ الْعَبَاءِ, مُتَقَلِّدِي السُّيُوفِ, عَامَّتُهُمْ مِنْ مُضَرَ بَلْ كُلُّهُمْ مِنْ مُضَرَ , فَتَمَعَّرَ وَجْهُ رَسُولِ اللَّهِ rلِمَا رَأَى بِهِمْ مِنَ الْفَاقَةِ, فَدَخَلَ ثُمَّ خَرَجَ, فَأمر بِلالا فَأَذَّن,َ وَأَقَامَ, فَصَلَّى, ثُمَّ خَطَبَ, فَقال : ]يَا أيها النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمِ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ [ إِلَى آخِرِ ألايَةِ ]إِن اللَّهَ كان عَلَيْكُمْ رَقِيبًا[وَالايَةَ الَّتِي فِي الْحَشْرِ ]اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ [ تَصَدَّقَ رَجُلٌ مِنْ دِينَارِهِ, مِنْ دِرْهَمِهِ, مِنْ ثَوْبِهِ, مِنْ صَاعِ بُرِّهِ, مِنْ صَاعِ تَمْرِهِ, حَتَّى قال : وَلَوْ بِشِقِّ تَمْرَةٍ . قال : فَجَاءَ رَجُلٌ مِنَ الأنصار بِصُرَّةٍ كَادَتْ كَفُّهُ تَعْجِزُ عَنْهَا بَلْ قَدْ عَجَزَتْ. قال : ثُمَّ تَتَابَعَ النَّاسُ حَتَّى رَأَيْتُ كَوْمَيْنِ مِنْ طَعَامٍ وَثِيَابٍ, حَتَّى رَأَيْتُ وَجْهَ رَسُولِ اللَّهِ rيَتَهَلَّلُ كانهُ مُذْهَبَة.ٌ فَقال رَسُولُ اللَّهِ r: مَنْ سَنَّ فِي الإسلام سُنَّةً حَسَنَةً, فَلَهُ أجرهَا وَأجر مَنْ عَمِلَ بِهَا, بَعْدَهُ مِنْ غَيْر ِأن يَنْقُصَ مِنْ أُجُورِهِمْ شَيْء,ٌ وَمَنْ سَنَّ فِي الإسلام سُنَّةً سَيِّئَةً, كان عَلَيْهِ وِزْرُهَا وَوِزْرُ مَنْ عَمِلَ بِهَا, مِنْ بَعْدِهِ مِنْ غَيْر ِأن يَنْقُصَ مِنْ أَوْزَارِهِمْ شَيْءٌ.

173: Ebu Amr Cerir İbni Abdullah (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Bir gün sabahleyin Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in huzurunda bulunuyorduk, derken Nimar veya Abâ denilen bir kumaşı ortasından delerek başlarına geçirmiş, kılıç kuşanmış, çoğu belki de hepsi Mudar kabilesine mensup yarıçıplak bir topluluk Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)a geldi. Onlarda gördüğü aşırı yoksulluktan dolayı Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in yüzünün rengi değişti. Bir içeri girdi, bir dışarı çıktı, sonra Bilal’e ezan okuyup kamet getirmesini emretti. Öğle namazını kıldırıp cemaate hitaben: “Ey insanlar, sizi tek bir canlıdan yaratan, ondan eşini var eden ve her ikisinden pek çok kadın ve erkek meydana getiren Rabbinize karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’a karşı sorumluluk bilinci duyun ve akrabalık bağlarını gözetin. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde daima gözetleyicidir. (4 Nisa 1) Sonra da Haşr suresinin sonu olan: “Ey iman edenler, sizler yolunuzu Allah’ın kitabıyla bulun ve herkes yarın için ne hazırladığına baksın ve yolunuzu Allah’ın kitabıyla bulmaya çalışın çünkü Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (59 Haşr 18) ayetini okudu ve sonra: “Herkes altınından, gümüşünden, elbisesinden, bir ölçek bile olsa buğdayından, hurmasından sadaka versin, hatta yarım hurma bile olsa mutlaka sadaka versin”, buyurdu.

Bunun üzerine onlardan biri nerdeyse sırtı zor kaldırabileceği, belkide kaldıramadığı bir torba sadaka mal getirdi. Arkasından herkes birbirini izledi, öyle ki, yiyecek ve giyecekten iki yığın oluştuğunu görüp ve Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in yüzünün güldüğünü gördüm. Sanki yüzü altın gibi parlıyordu, sonra şöyle buyurdu:

“ İslamda iyi bir çığır açan kimseye açtığı o çığırın sevabı verileceği gibi o yolda gidenlerin sevabı da verilir ve onların sevabından da hiç bir şey eksilmez. Her kim de İslamda kötü bir çığır açarsa o kimseye açtığı çığırın günahı yükletildiği gibi kendisinden sonra o yoldan gidenlerin de günahı yükletilir. Fakat günahlarından da hiçbir şey noksanlaşmaz.” (Müslim, zekat 69)

174- عَنِ ابْنِ مَسْعُودٍ t أن النَّبِىَّ rقال : لَيْسَ مِنْ نَفْسٍ تُقْتَلُ ظُلْمًا إلا كان عَلَى ابْنِ آدَمَ الأوَّلِ كِفْلٌ مِنْ دِمَائِها, لأنهُ كان اَوَّلَ مَنْ سَنَّ الْقَتْلَ.

2/174: İbn-i Mesud (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Haksız yere öldürülen herkesin kanında Adem’in ilk oğlu Kabil’in günah payı vardır. Çünkü adam öldürme çığırını ilk açan o idi.” (Buhari, Cenaiz 33, Müslim, Kasame 27)

Gösterim: 1580