Kadınlara İyi Davranmak

KADINLARA İYİ DAVRANMAK

قال الله تعالى : ]وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ.[

“... ve hanımlarınızla güzel bir şekilde geçinin...” (4 Nisa 19)

قال الله تعالى : ]وَلَنْ تَسْتَطِيعُوا أن تَعْدِلُوا بَيْنَ النِّسَاءِ وَلَوْ حَرَصْتُمْ فَلاَ تَمِيلُوا كُلَّ الْمَيْلِ فَتَذَرُوهَا كَالْمُعَلَّقَةِ وَإن تُصْلِحُوا وَتَتَّقُوا فَإن اللهَ كان غَفُورًا رَحِيمًا.[

 “Ne kadar isteseniz de eşlerinize adaletle davranmaya güç yetiremezsiniz. Dolayısıyle diğerlerini dışlayarak ve onları kocası hem var hem de yokmuş gibi bir durumda bırakarak içlerinde sadece birine yönelmeyin. Eğer arayı düzeltir, günahtan sakınırsanız(yolunuzu da Allah’ın kitabıyla bulmaya çalışırsanız) bilin ki Allah çok bağışlayan ve çok acıyandır.” (4 Nisa 129)

       275- عَنْ أبي هُرَيْرَةَ tقال : قال النَّبِيِّ r: اسْتَوْصُوا بِالنِّسَاءِ خَيْرًافَإن الْمَرْاَةَ خُلِقَتْ مِنْ ضِلَعٍ، وَإن أَعْوَجَ شَيْءٍما فِي الضِّلَعِ أَعْلاَهُ , فَإن ذَهَبْتَ تُقِيمُهُ كَسَرْتَهُ , وَإن تَرَكْتَهُ, لَمْ يَزَلْ أَعْوَجَ , فَاسْتَوْصُوا بِالنِّسَاءِ . وفي رواية في الصحيحين : المرأة كالضلع , إن أقمتها كسرتها , وإن استمتعت بها , استمتعت وفيها عوج .

وفي روية لمسلم : إن المرأة خلقت من ضلع , لن تستقيم لك على طريقة , فإن استمتعت بها , استمتعت بها وفيها عوج , وإن ذهبت تقيمها كسرتها , وكسرها طلاقها .                     

275: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den bildirildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Kadınlar hakkında birbirinize iyilik tavsiye ediniz. Çünkü kadın cinsi kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri üst tarafıdır. Eğer onu düzeltmeye kalkışırsan kırarsın, kendi haline bırakırsan da eğri kalır, öyleyse kadınlar hakkında birbirinize iyilikler tavsiye ediniz.” (Buhari, Nikah 80, Müslim, Rada 60)

*Buhari ve Müslim’in değişik bir rivayetinde ise şöyle buyurulmuştur:

“Kadın kaburga kemiği gibidir. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın, eğer ondan faydalanmak istersen bu eğri haliyle faydalanabilirsin.” (Buhari, Nikah 79, Müslim, Rada 65)

*Müslim’in başka bir rivayetinde ise şöyle buyrulur:

“Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Her zaman seni memnun edecek tarzda davranamaz. Eğer ondan faydalanmak istersen bu eğri haliyle faydalanabilirsin. Şayet arzunuza göre doğrultmak isterseniz onu kırarsınız, onun kırılması da boşanmasıdır.” (Müslim, Rada 59)

276- عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ زَمْعَةَ tأنهُ سَمِعَ النَّبِىُّ rيَخْطُبُ , وَذَكَرَ النَّاقَةَ الَّذِي عَقَرَهَا , فَقال رَسُولَ اللَّهِ r: ] إِذِ انبَعَثَ أَشْقَاهَا ) انبَعَثَ لهَا رَجُلٌ عَزِيزٌ , عَارِمٌ مَنِيعٌ فِي رَهْطِهِ , ثُمَّ ذَكَرَ النِّسَاءَ , فَوَعَظَ فِيهِنَّ , فَقال : يَعْمِدُ اَحَدُكُمْ فَيَجْلِدُ امْرَأتَهُ جَلْدَ الْعَبْدِ , فلَعَلَّهُ يُضَاجِعُهَا مِنْ آخِرِ يَوْمِهِ , ثُمَّ وَعَظَهُمْ فِي ضَحِكِهِمْ مِنَ الضَّرْطَةِ فَقال : لِمَ يَضْحَكُ أَحَدُكُمْ مِمَّا يَفْعَلُ؟

276: Abdullah ibni Zema (Allah Ondan razı olsun)den rivayet edildiğine göre peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’i bir gün hutbe okurken dinledi. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) Salih peygamberin dişi devesinden ve onu öldüren kişiden bahsederek “Onların en azgını ileri atıldı” ayetini okudu ve Semud toplumunda gücü ve kuvvetiyle tanınan ve son derece fena olan bir adam deveyi öldürmek için ileri fırladı diye açıkladı. Sonra da kadınlardan bahsederek onlar hakkında öğütlerde bulunarak şöyle dedi:

“Sizden biriniz hanımını köleyi döver gibi dövmeye kalkışıyor. Belki de o akşam onunla bir yatakta yatacaktır.”

Sonra yellenmeden dolayı gülmemelerini tavsiye ederek şöyle buyurdu: “İnsan bizzat kendisinin de yaptığı şeye niçin güler!” (Buhari, tefsiru Sure-i Şems 1, Müslim, Cennet 49)

277- عَنْ اَبِى هُرَيْرَةَ tقال : قال رسولُ الله r: لاَ يَفْرَكْ مُؤْمِنٌ مُؤْمِنَةٌ ، إن كَرِهَ مِنْهَا خُلُقًا رضي مِنْهَا آخَرَ، اَوْ قال : غَيْرَهُ.

277: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır: “Hiçbir müslüman hanımına karşı kin besleyip buğz etmesin. Onda hoşlanmayacağı huylar varsa da memnun olacağı huyları da vardır.” (Müslim, Rada 61)

278- عَنْ عَمْرِو بْنِ الأحْوَصِ الجشمي tأنهُ سَمِعَ النَّبِىَّ rفِى حَجَّةَ الْوَدَاعِ يَقُولُ بَعْدَ أن حَمِدَ اللَّهَ , وَأَثْنَى عَلَيْهِ وَذَكَّرَ وَوَعَظَ , ثُمَّ قال : ألا وَاسْتَوْصُوا بِالنِّسَاءِ خَيْرًا , فَإنما هُنَّ عَوَان عِنْدَكُمْ لَيْسَ تَمْلِكُونَ مِنْهُنَّ شَيْئًا غَيْرَ ذَلِكَ إلا أن يَأْتِينَ بِفَاحِشَةٍ مُبَيِّنَةٍ , فَإن فَعَلْنَ فَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ , وَاضْرِبُوهُنَّ ضَرْبًا غَيْرَ مُبَرِّحٍ , فَإن أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُوا عَلَيْهِنَّ سَبِيلاً , ألا إن لَكُمْ عَلَى نِسَائِكُمْ حَقًّا , وَلِنِسَائِكُمْ عَلَيْكُمْ حَقًّا , فَأَمَّا حَقُّكُمْ عليهن أن لاَ يُوطِئْنَ فُرُشَكُمْ مَنْ تَكْرَهُونَ , وَلاَ يَأْذَنَّ فِي بُيُوتِكُمْ لِمَنْ تَكْرَهُونَ , ألا وَحَقُّهُنَّ عَلَيْكُمْ أن تُحْسِنُوا إِلَيْهِنَّ فِي كِسْوَتِهِنَّ وَطَعَامِهِنَّ .

278: Amr ibni Ahvas el-Cüşemi (Allah Ondan razı olsun) Veda haccında peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’i dinlediğini, Allah’a hamdü sena edip halka öğüt ve nasihat verdikten sonra Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in şöyle buyurduğunu söyledi: “Ashabım, kadınlara hayırla muamele edip iyi davranmanızı tavsiye ediyorum. Zira onlar sizin idarenize ve himayenize verilmiş emanetlerdir. Kesin bir kötülük işlemeleri müstesna onlar üzerinde zorbalık yapmaya hakkınız yoktur. Eğer ahlak dışı bir hareket yaparlarsa onları yataklarında ayrı bırakın, yaralayıp berelemeden onları dövün, şayet size itaat ederlerse onların aleyhine bir yol aramayınız.

Şunu iyi biliniz ki kadınlarınızın sizin üzerinizde hakları olduğu gibi sizin de onlar üzerinde hakları vardır.

Sizin onlar üzerindeki haklarınız yatağını yabancılardan korumaları ve istemediğiniz kimseleri evinize almamalarıdır.

Onların sizin üzerinizdeki hakları ise giyim kuşam, yeme, içme konularında gücünüz nispetinde onlara iyi bakmanızdır.” (Tirmizi , Rada 11)

279- عَنْ مُعَاوِيَةَ بْنِ حَيْدَةَ tقال : قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ مَا حَقُّ زَوْجَةِ أَحَدِنَا عَلَيْهِ؟ قال:أن تُطْعِمَهَا إذا طَعِمْتَ , وَتَكْسُوَهَا إذا اكْتَسَيْتَ  , وَلاَ تَضْرِبِ الْوَجْهَ , وَلاَ تُقَبِّحْ , وَلاَ تَهْجُرْ إلا فِي الْبَيْتِ .

279: Muaviye ibni Hayde (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Ya Rasulallah kadınlarımızın bizim üzerimizdeki hakkı nedir ? diye sordum. Şöyle buyurdu: “Yediğin gibi onu da yedirmek, giydiğin gibi onu da giydirmek, yüzüne vurma, kötüleyip ayıplama, darılıp ayrı yatmaya mecbur kalırsan bu işi sadece odanın sınırlarını aşmayacak şekilde evde yapmaktır.” (Ebu Davut, Rada 41)

280- عَنْ اَبِى هُرَيْرَةَ tقال : قال رسولُ الله r: اَكْمَلُ الْمُؤْمِنِينَ إيمَإنا أحْسَنُهُمْ خُلُقً ا , وَخِيَارُكُمْ خِيَارُكُمْ لِنِسَائِهِمْ.

280: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)den bildirildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Mü’minlerin iman bakımından en iyi olanları ahlaken en iyi olanıdır. Hayırlınız hanımlarına karşı hayırlı olanlardır.” (Tirmizi , Rada 11)

281- عَنْ إِيَاسِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ أبي ذُبَابٍ tقال : قال رسولُ اللَّهِ r: لاَ تَضْرِبُوا إِمَاءَ اللَّهِ . فَجَاءَ عُمَرُ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ rفَقال : ذَئِرْنَ النِّسَاءُ عَلَى أَزْوَاجِهِنَّ , فَرَخَّصَ فِي ضَرْبِهِنَّ , فَأَطَافَ بِآلِ رَسُولِ اللَّهِ rنِسَاءٌ كَثِيرٌ يَشْكُونَ أَزْوَاجَهُنَّ , فَقال النَّبِيُّ r: لَقَدْ طَافَ بِآلِ مُحَمَّدٍ نِسَاءٌ كَثِيرٌ يَشْكُونَ أَزْوَاجَهُنَّ لَيْسَ أُولَئِكَ بِخِيَارِكُمْ .

281: İyas ibni Abdullah ibni Ebu Zübab (Allah Ondan razı olsun)’den bildirildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem): “Kadınlarınızı dövmeyiniz”, buyurmuştu.

 Hz. Ömer Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in huzuruna çıkarak :

-Kadınları dövmeyiniz emrinizden sonra kadınlar kocalarını dinlemez oldular. Onlara karşı gelmeye cesaret ediyorlar, dedi. Bunun üzerine Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) dövülebileceğine dair izin verdi.

Bu sefer bir çok kadın Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in hanımlarına gelerek kocalarını şikayete başladılar. Bundan sonra Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Pek çok kadınlar Muhammed ailesine gelerek kocalarından şikayet ediyorlar. Kadınlarını döven o kimseler sizin hayırlılarınız değildir.” (Ebu Davud, Nikah 42)

282- عَنْ عَبْدِ اللهِ بْنِ عَمْرِو بْنِ الْعَاصِ رضي اللهُ عَنْهُمَا أن رَسُولَ الله rقال : الدُّنْيَا مَتَاعٌ ، وَخَيْرُ مَتَاعِهَا الْمَرْأَةُ الصَّالِحَةُ.

282: Abdullah ibni Amr ibni As (Allah Ondan razı olsun)’dan aktarıldığına göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:

“Dünya kendisinden faydalanılacak geçici bir faydadan ibarettir. O dünyanın fayda sağlayan en hayırlı varlığı dindar kadındır.” (Müslim, Rada 64)

Gösterim: 2368