Kocanın Karısı Üzerindeki Hakları

KOCANIN KARISI ÜZERİNDEKİ HAKLARI

قال الله تعالى : ]الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أنفَقُوا مِنْ اَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانتاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللهُ.[

 “Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması ve mallarından mehir ve her türlü harcamada bulunması sebebiyle erkekler kadınlar üzerine yönetici ve koruyucudurlar. Dürüst ve erdemli kadınlar gerçekten itaatli olanlardır. Allah, kendi haklarını nasıl koruduysa onlarda öylece kocalarının yokluğunda onların malını ev sırlarını namus ve iffetlerini koruyanlardır...” (4 Nisa 34)

283- عَنْ أبي هُرَيْرَةَ tقال : قال رسولُ اللَّه r ِ: إذا دَعَا الرَّجُلُ أمرأَتَهُ إِلَى فِرَاشِهِ فَلَمْ تَأْتِهِ فَبَاتَ غَضْبَان , عَلَيْهَا لَعَنَتْهَا الْمَلاَئِكَةُ حَتَّى تُصْبِحَ.

 وفي رواية لهما : إذا باتت المرأة , هاجرة فراش زوجها لعنتها الملائكة حتى تصبح .

وفي رواية قال رسولُ اللَّهr:  والذي نفسي بيده مامن رجل يدعو امرأته إلى فراشه فتأبى عليه , إلا كان الذي في السماء ساخطا حليها حتى يرضى عنها .

283: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Bir erkek karısını yatağına çağırır da karısı gelmez ve erkek de ona dargın olarak gecelerse melekler o kadına sabaha kadar lanet ederler.” (Buhari, Bed’ül Halk 7, Müslim, Nikah 122)

*Buhari ve Müslim’in başka bir rivayeti de şöyledir: “Kadın kocasının yatağını mazeretsiz olarak terkedip başka yerde gecelerse melekler sabaha kadar ona lanet ederler.” (Buhari, Nikah 85, Müslim, Nikah 120)

*Müslim’in değişik bir rivayet de şöyledir:

“Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki bir erkek karısını yatağa çağırır da kadın gelmezse kocası ondan memnun oluncaya kadar kainatın sahibi olan Allah o kadına gazab eder.” (Müslim, Nikah 121)

284- عَنْ أبي هُرَيْرَةَ tأن رسولُ اللَّهِ rقال : لاَ يَحِلُّ لِلْمَرْأَةِ أن تَصُومَ , وَزَوْجُهَا شَاهِدٌ إلا بِإِذْنِهِ , وَلاَ تَأْذَنَ فِي بَيْتِهِ إلا بِإِذْنِهِ.

284: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Bir kadın kocası yanındayken onun izni olmadan nafile oruç tutamaz, kocasının izni olmadan bir kimseyi evine alamaz.” (Buhari, Nikah 86, Müslim, Zekat 84)

285- عَنِ ابْنَ عُمَرَ رضي اللهُ عَنْهُمَا يَقُولُ عَنِ النَّبِىُّ rقال : كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ ، وَالأمِيرُ رَاعٍ، وَالرَّجُلُ رَاعٍ عَلَى أَهْلِ بَيْتِهِ، وَالْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ عَلَى بَيْتِ زَوْجِهَا وَوَلَدِهِ، فَكُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ .

285: İbni Ömer (Allah Onlardan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Hepiniz çobansınız, hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Amir memurlarının çobanıdır. Erkek, aile ve çocuklarının çobanıdır. Kadın da evinin ve çocuklarının çobanıdır. O halde hepiniz birer çobansınız ve hepiniz idareniz altında bulunanlardan sorumlusunuz.” (Buhari, Cuma 11, Müslim, İmara 20)

286- عَنْ اَبِى عَلِىٍّ طَلْقِ بْنِ عَلِىٍّ tأن رَسُولَ الله rقال : إذا دَعَا الرَّجُلُ زَوْجَتُهُ لِحاجَتِهِ فَلْتَأْتِهِ وَإن كانت عَلَى التَّنُّورِ.

286: Ebu Ali talk ibni Ali (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Bir koca karısına ihtiyaç duyup ta onu yanına çağırdığında kadın ocak başında dahi olsa hemen kocasının yanına gelsin.” (Tirmizi , Rada 10)

287- عَنْ أبي هُرَيْرَةَ tعَنِ النَّبِىِّ rقال : لَوْ كُنْتُ آمرا اَحَدًا أن يَسْجُدَ لأحَدٍ لأمرتُ المرأة أن تَسْجُدَ لِزَوْجِهَا.

287: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emredecek olsaydım, kadının kocasına secde etmesini emrederdim.” (Tirmizi , Rada 10)

288- عَنْ اُمِّ سَلَمَةَ رضي اللهُ عَنْهَا قالتْ : قال رسولُ الله r: اَيُّمَا امرأةٍ مَاتَتْ , وَزَوْجُهَا عَنْهَا رَاضٍ دَخَلَتِ الْجَنَّةُ.

288: Ümmü Seleme (Allah Ondan razı olsun) rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Herhangi bir kadın kocası kendisinden razı olduğu halde ölürse cennete girer.” (Tirmizi , Rada 10)

289- عَنْ مُعَاذِ بْنِ جَبَلٍ tقال : قال رسولُ اللَّهِ r: لاَ تُؤْذِي امرأَةٌ زَوْجَهَا في الدنيا إلا قالت زَوْجَتُهُ مِنَ الْحُورِ الْعِينِ لاَ تُؤْذِيهِ قَاتَلَكِ اللَّهُ ! فَإنما هُوَ عِنْدَكِ دَخِيلٌ يوشك أن يُفَارِقَكِ إِلَيْنَا .

289: Muaz ibni Cebel (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Dünyada bir kadın kocasına eziyet eder ve onu üzerse o erkeğin hurilerden olan hanımı o kadına şöyle seslenir. “Allah canını alsın üzme o adamı, o senin yanında şimdilik misafirdir. Yakında senden ayrılıp bize kavuşacak.” (Tirmizi , Rada 19)

290- عَنْ اُسَامَةَ بْنِ زَيْدٍ رضي اللهُ عَنْهُمَا عَنِ النَّبِىِّ rقال : مَا تَرَكْتُ بَعْدِى فِتْنَةٌ هِىَ اَضَرُّ عَلَى الرِّجَالِ مِنَ النِّسَاءِ.

290: Üsame ibni Zeyd (Allah Onlardan razı olsun)’den bildirildiğine göre peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Benden sonra erkekler için bıraktığım en zararlı imtihan vesilesi kadınlardır.” (Buhari ve Muslum)

Gösterim: 1872