Korku ile Ümid Arasında Yaşamak

KORKU İLE ÜMİD ARASINDA YAŞAMAK

قال الله تعالى : ]فَلا يَأْمَنُ مَكْرَ الله إلا الْقَوْمُ الخَاسِرُونَ [

 “Allah’ın önceden kestirilemeyen kurduğu ince tertip ve düzeninden kim kendini güvenlik içinde görebilir? Fakat büyük zararı göze alanlardan başka hiçbir kimse bu tür tertip ve düzenden kendini güvenlik içinde göremez.” (7 Araf 99)

قال الله تعالى : ]إنهُ لا يَيْأسُ مِنْ رَوْحِ الله إلا الْقَوْمُ الْكَافِرُونَ.[ 

 “Ancak kafirler topluluğundan başkası(Allah’tan gelen gerçekleri örtbas eden toplumlar) O’nun rahmetinden ümidlerini keserler.” (12 Yusuf 87)

قال الله تعالى : ]يَوْمَ تَبْيَضُ وجُوهٌ وَتَسْوَدُّ وُجُوه[ٌ  

 “Bazı yüzlerin mutluluktan parladığı bazı yüzlerin de ızdırap ile karardığı o hesap günü)düşünün).” (3 Al-i İmran 106)

قال الله تعالى : ]إن رَبَّكَ لَسَرِيعُ الْعِقَابِ وَإنهُلَغَفُورٌ رَّحِيمٌ.[

 “... Doğrusu Rabbin, cezayı çabucak verendir, aynı zamanda da çok acıyan ve bağışlayandır.” (7 Araf 167)

قال الله تعالى : ]إن الأبرارَ لَفي نعِيمٍ وَإن الْفُجَّارَ لَفي جَحِيم.[ 

 “Gerçekten hayırlı ve iyi olanlar imanlarında sadık ve samimi olup doğru dürüst işler işleyenler nimet cennetlerindedirler. Kafirler ve günahlara dadananlar ise yakıcı bir ateş içindedirler.” (82 İnfitar 13-14)

قال الله تعالى : ]فَأمَّا مَنْ ثَقُلَتْ مَوَازِينُه فَهُوَ في عِيشَةٍ راضيةٍ وَأَمَّا مَنْ خَفَّتْ مَوَازِينُهُ فَأُمُّهُ هَاوِيةٌ.[ 

 “Artık o zaman iyiliklerinin tartısı ağır basan kendisini mutlu bir hayatın içinde bulacak, kimin de iyiliklerinin tartısı hafif gelirse onun ana kucağı gibi sığınacağı yeri ana yurdu cehennem uçurumu olacaktır.” (101 Karia 6-9)

444- وعن أبي هريرة tأن رسُولَ الله rقال : لَوْ يَعْلَمُ المُؤْمِنُ ما عندَ الله مِنَ العُقُوبَةِ، ما طَمعَ بِجَنَّتِهِ أَحَدٌ، وَلَوْ يَعْلَمُ الكافِرُ ما عِنْدَ الله مِنَ الرَّحْمَةِ، مَا قَنِطَ مِنْ جَنَّتِهِ أَحَدٌ .

444: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Mü’min kimse Allah’ın azabının şiddet ve derecesini bilseydi cennet ümidine kapılmazdı. Kafir de Allah katındaki rahmetin çokluğunu kavrayabilseydi O’nun cennetinden asla ümid kesmezdi.” (Müslim, tevbe 23)

445- وعن أبي سَعيدٍ الخدرِيِّ tأن رسولَ الله r قال : إذا وُضِعَتِ الجِنَازَةُ واحتَمَلَهَا النَّاسُ أَوْ الرجالُ عَلى أَعْنَاقِهِمْ، فَإن كانت صَالِحَةً قالتْ : قَدِّمُوني قَدِّمُوني، وَإن كانت غَيرَ صالِحَةٍ، قالت ::يا وَيْلَهَا! أَيْنَ تذْهَبُونَ بها ؟ يَسْمَعُ صَوْتَها كُلُّ شَيْءٍ إلا الإنسان، وَلَوْ سَمِعَهُ صَعِقَ .

445: Ebu Said el Hudrî (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ölü tabuta konup ta insanlar veya erkekler onu yüklendiği zaman cenaze iyi bir kişi ise: Gideceğim yere beni hemen ulaştırın, hemen ulaştırın, der. Ölen kimse iyi bir kimse değilse: Eyvah nereye götürüyorsunuz beni diye bir çığlık atar. Onun sesini insanlardan başka her şey duyar eğer insan bu sesi duysaydı bayılıp düşerdi.” (Buhari, Cenaiz 50)

446- وعن ابنِ مسعودٍ tقال : قال رسولُ الله r: الجنةُ أَقْرَبُ إلى أَحَدِكُمْ مِنْ شِرَاكِ نَعْلِهِ، وَالنَّارُ مِثْلُ ذلِكَ .

446: Abdullah ibni Mes’ud (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Cennet size ayakkabınızın bağından daha yakındır, cehennemde böyledir.” 

Gösterim: 1304