Küçük Çocukları Ölenin Kazanacakları Sevap

KÜÇÜK ÇOCUKLARI ÖLENİN KAZANACAKLARI SEVAP

952- عن أنسٍtقَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهe: مَا مِنْ مُسْلِمٍ يَمُوتُ له ثَلاثَةٌ لم يَبلُغُوا الحِنْثَ, إلاَ أَدْخَلَهُ الله الجَنَّةَ بِفَضْلِ رَحْمَتِهِ إيَّاهُمْ . 

952: Enes (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Henüz ergenlik çağına ulaşmamış üç çocuğu ölen herhangi bir müslümanı Allah çocuklara olan şefkat ve merhametinden dolayı cennetine koyar.” (Buhari, Cenaiz 6, Müslim, Birr 153)

953- وعن أبي هُرَيْرَةَ tقَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهe: لا يَمُوتُ لأَحَدٍ مِنَ المُسْلِمِينَ ثَلاثَةٌ مِنَ الوَلَدِ لا تَمَسُّه النَّارُ إلاَّ تَحِلَّةَ القَسَمِ 

953: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Herhangi bir müslümanın ergenlik çağına ulaşmadan üç çocuğu ölürse o kimseye cehennem ateşi ancak yemin yerini bulacak kadar bir süre dokunur.” (Buhari, Cenaiz 6, Müslim, Birr 150)

954- وعن أبي سعيد الخُدْرِيِّ tقالَ: جاءَتِ امرأَةٌ إلى رَسُولِ اللهeفَقَالَتْ: يَا رَسُولَ الله ذَهَبَ الرِّجَالُ بِحَدِيثِكَ، فَاجْعَلْ لَنَا مِنْ نَفْسِكَ يَوْماً نَأْتِيكَ فيهِ تُعَلِّمُنَا مِمَّا عَلَّمَكَ اللهُ، قَالَ: اجْتَمِعْنَ يَوْمَ كَذَا وَكَذَا فَاجْتَمَعْنَ، فَأَتَاهُنَّ النبيّeفَعَلَّمَهُنَّ مِمَّا عَلَّمَهُ الله، ثُمَّ قَالَ: مَا مِنكُنَّ مِنِ امْرَأَةٍ تُقَدِّمُ ثَلاَثَةً منْ الوَلدَ إِلاَّ كَانُوا لَهَا حِجَاباً مِنَ النَّارِ فَقَالَتِ امْرَأَةٌ: وَاثْنَيْنِ؟ فَقَالَ رَسُولُ اللهe: وَاثْنَيْنِ . 

954: Ebu Said el Hudri (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Bir kadın Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e geldi ve: -Ey Allah’ın Rasulü, senin sözünden hep erkekler istifade ediyor. Biz kadınlara da bir gün ayır, o gün toplanalım, Allah’ın öğrettiklerinden bize de öğret, dedi. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem):

- Peki şu gün şurada toplanınız, dedi.

Kadınlar toplandılar. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) gidip Allah’ın kendisine öğrettiklerinden onlara da öğretti. Sonra onlara:

“Sizden ergenlik çağına ulaşmamış üç çocuğunu kim ahirete göndermişse Allah o çocukları anneleri için cehenneme karşı siper yapar”, dedi. Kadınlardan biri: Bu durum iki çocuk gönderenler için de geçerli midir? dedi. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’de: “Evet iki çocuk için de geçerlidir” cevabını verdi. (Buhari, İlim 36, Müslim, Birr 152)

Gösterim: 1518