Müslüman Ölüleri Hayırla Anmak

MÜSLÜMAN ÖLÜLERİ HAYIRLA ANMAK

950- عن أنسٍtقال: مَرُّوا بجِنَازَةٍ، فَأَثْنَوا عَلَيْهَا خَيْراً، فقال النبيُّe: (وَجَبَتْ). ثم مَرُّوا بِأُخْرَى، فَأَثْنَوْا عَليها شَرًّا، فَقَالَ النَّبِيُّe: (وَجَبَتْ)، فَقَالَ عُمَر بنُ الخَطَّابِt: ما وجَبَتْ؟ قَالَ: هَذا أَثْنَيْتُمْ عَلَيْهِ خَيراً، فَوَجَبَتْ لَهُ الجَنَّةُ، وهذا أَثنَيتُم عليه شَرًّا، فَوَجَبَتْ لَهُ النَّارُ، أَنتُم شُهَداءُ الله في الأرضِ . 

950: Enes (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Günün birinde Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in yanından cenaze ile geçtiler. Sahabe de onu hayırla andılar. Bunun üzerine peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): “Kesinleşti” buyurdu. Sonra bir cenaze daha geçti. Onun da fenalığını söylediler. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) yine “Kesinleşti” buyurdu. Bunun üzerine Ömer ibnül Hattab: Ne kesinleşti Ya Rasûlallah, diye sordu. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’de şöyle buyurdu:

“Önce geçen cenazeyi hayırla yadettiniz, bu sebeple onun cennete girmesi kesinleşti, ve diğer geçen cenazeyi kötülüğüyle yadettiniz, bu sebeple onun cehenneme girmesi kesinleşti. Çünkü siz mü’minler yeryüzünde Allah’ın şahitlerisiniz.” (Buhari, Cenaiz 86, Müslim, Cenaiz 60)

951-وعن أبي الأسودِ قال: قَدِمْتُ المَدِينَةَ، فَجَلَسْتُ إلى عُمَرَ بنِ الخَطَّابtفَمَرَّتْ بِهِمْ جِنَازَةٌ، فَأُثني عَلى صَاحِبِها خَيْراً، فقال عُمَرُ: وَجَبَت، ثم مُرَّ بِأُخْرَى، فَأُثنِي على صَاحِبِها خَيراً، فَقَالَ عُمَرُ: وجَبَت، ثم مُرَّ بِالثَالِثَةِ، فَأُثنِي عَلى صَاحِبِها شَرا، فقَالَ عُمَرُ: وَجَبَتْ، قَالَ أَبُو الأَسْوَدِ: فَقُلْتُ: وما وجَبَتْ، يَا أَمِيرَ المُؤمِنِينَ؟ قال: قُلْتُ كما قَالَ النَّبِيّe: أَيُّمَا مُسلِم شَهِد لهُ أَربَعَةٌ بِخَيْر، أَدخَلَهُ الله الجَنَّة فَقُلنَا: وثَلاَثَةٌ؟ قال: (وثَلاَثَةٌ) فقلنا: واثنَانِ؟ قال: (واثنَانِ) ثُمَّ لَمْ نَسْأَلْهُ عَنِ الواحِدِ. 

951: Ebul Esved (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: Medine’ye geldiğinde Hz. Ömer’in yanında oturuyordum. Yanımızdan bir cenaze geçti. Bu kimse hayırla anıldı. Bunun üzerine Ömer “Kesinleşti” dedi. Sonra bir başka tabut daha geçti. Onun içindeki de hayırla anıldı. Ömer yine “Kesinleşti” dedi. Daha sonra üçüncü bir tabut geçti, o da kötülükle anıldı. Ömer yine “Kesileşti” dedi. Bu defa ben kendisine: Ne kesinleşti ey mü’minlerin emiri! dedim. O da şöyle cevap verdi: Ben Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in buyurduğu gibi söyledim. Çünkü o: “Bir müslüman hakkında dört kişi hayırla şahitlikte bulunursa Allah onu cennete kor” buyurmuştu. Biz kendisine: Peki üç kişi şehadet ederse? dedik. “Üç kişi şehadet ederse de aynıdır” buyurdu. Ya iki kişi şehadet ederse? dedik. “İki kişi de şehadet etse yine aynıdır” buyurdu. Artık bir kişinin şahidliğini de sormadık. (Buhari, Cenaiz 86)

Gösterim: 1430