Nasihat İkaz ve Hatırlatma

NASİHAT İKAZ VE HATIRLATMA

قال الله تعالى : ]إنما الْمُؤْمِنُونَ إخوة [

 “ Bütün mü’minler kardeştirler.” (49 Hucurat 10)

قال الله تعالى : ]وَأنصَحَ لَكُمْ [

“Allah Nuh (a.s.)’dan haber vererek şöyle buyuruyor: “... Ben size öğütler veriyorum.” (7 Araf 62)

قال الله تعالى : ]وَأنا لَكُمْ نَاصِحٌ أمين[

“... Size dürüst ve güvenilir öğütler veriyorum.” (7 Araf 68)

183- عَنْ تَمِيمٍ الدَّارِيِّ t أن النَّبِيَّ e قال : الدِّينُ النَّصِيحَةُ , قُلْنَا : لِمَنْ ؟  قال: لِلَّهِ وَلِكِتَابِهِ , وَلِرَسُولِهِ , وَلاَِئِمَّةِ الْمُسْلِمِينَ , وَعَامَّتِهِمْ .

183: Ebu Rukayye Temim İbn-i Evs ed-Dârî (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): “Din nasihattır”, buyurdu. Biz de kendisine :

-Kimin için nasihattır? dedik. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem)’de:

-Allah için, kitabı için, Rasulü için, mü’minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar içindir, buyurdu. (Müslim, İman 95)

184- عَنْ جَرِيرِ بْنِ عَبْدِ اللهِ t: قال بَايَعْتُ رَسُولَ الله e عَلَى اِقَامِ الصَّلاَةِ، وَاِيتَاءِ الزَّكَاةِ، وَالنُّصْحِ لِكُلِّ مُسْلِمٍ.

184: Cerir İbn-i Abdullah (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e namazı her an devam ve duyarlılık üzere kılacağıma, zekatı hakkıyla vereceğime ve tüm müslümanlara her zaman nasihatte bulunacağıma dair anlaşıp siyasi otoritesini kabul edip elini sıkmıştım. (Buhari, İman, 42, Müslim, iman 97)

185- عَنْ أنس tعَنِ النَّبِىِّ e قال: لاَ يُؤْمِنُ اَحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لأخيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ.

185: Enes (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdular: “Sizden biriniz kendisi için arzu edip istediği şeyi din kardeşi için de arzu edip istemedikçe iman etmiş olamaz.” (Buhari, İman, 7, Müslim, İman 71) 

Gösterim: 1532