Ölünün Başında Söylenecek Söz

ÖLÜNÜN BAŞINDA SÖYLENECEK SÖZ

920- عن أُمِّ سَلَمة رَضِىَ اللهُ عَنْهَا قالت: قالَ رَسُولُ اللهe: إذَا حَضرْتُمُ المَرِيضَ، أَوِ المَيّتَ، فَقُولُوا خَيْراً، فَإنَّ المَلائِكَةَ يُؤَمِّنُونَ عَلَى مَا تَقُولُونَ. قالَتْ: فَلَمَّا مَاتَ أَبُو سَلَمَةَ، أَتيْتُ النَبِيَّ فَقُلْتُ: يا رَسُولَ الله، إنَّ أَبَا سَلَمة قَدْ مَاتَ، قالَ: قُولي: اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي وَلَهُ، وَأَعْقِبْني مِنْهُ عُقبَى حَسَنَةً. فقلتُ، فَأَعْقَبَني الله مَنْ هُوَ خَيْرٌ لي مِنْهُ: مُحَمَّداًe

920: Ümmü Seleme (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Hasta ve ölünün başında bulunduğunuzda güzel sözler söyleyiniz. Zira melekler sizin dualarınıza amin derler.” Ümmü Seleme (Allah Ondan razı olsun) dedi ki: Ebu Seleme vefat edince Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e geldim ve: Ey Allah’ın Rasulü, Ebu Seleme öldü, dedim. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Allah’ım beni ve onu bağışla, onun yerine ondan daha iyisini ver diye dua et” dedi. Ben de peygamberin dediği gibi yaptım da Allah buna Ebu Seleme’den daha hayırlı olan Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem)’i eş olarak verdi. (Müslim, Cenaiz 6)

921- وعنها قالت: سمعتُ رسولَ اللهeيقول: مَا مِنْ عَبْدٍ تُصِيبُهُ مُصِيبَةٌ، فيقولُ: إنَّا لله وَإنَّا إلَيْهِ رَاجِعُونَ: اللَّهُمَّ أؤجرني في مُصِيبَتي، وَاخْلُف لي خَيْراً مِنْهَا، إلاّ أَجَرَهُ الله تَعَالى في مُصِيبَتِهِ وَأَخْلَفَ له خَيْراً مِنْهَا. قالت: فَلَمَّا تُوُفِّيَ أَبُو سَلَمَة، قلتُ كما أَمَرَني رسولُ اللهe، فَأَخْلَفَ الله لي خَيْراً مِنْهُ رسولَ اللهe

921: Yine Ümmü Seleme (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayete göre şöyle demiştir. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i şöyle buyururken dinledim. “Herhangi bir kul sıkıntıya düşer de inna lillah ve inna ileyhi râciûn = Biz Allah’ın mülkündeyiz ve ona döneceğiz. Ey Allah’ım uğradığım musibetin ecrini ver ve bana bunun daha hayırlısını lutfet diye dua ederse Allah, onu uğradığı sıkıntıdan dolayı mükafatlandırır ve ona kaybettiğinden daha hayırlısını verir.”

Ümmü Seleme dedi ki: Ebu Seleme öldüğü vakit ben Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in öğrettiği gibi dua ettim. Allah ta bana Ebu Seleme’den daha hayırlısını yani, Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i eş olarak verdi. (Müslim, Cenaiz 4)

922- وعن أبي موسى t، أنَّ رسولَ اللهeقال: إذَا مَاتَ وَلدُ العَبدِ، قال الله لمَلائِكَتِهِ: قَبَضْتُم وَلدَ عَبْدِي؟، فيقولُونَ: نَعَم، فيقولُ: قَبَضتم ثَمَرَةَ فُؤَادِهِ؟، فيقولونَ: نَعَم. فَيَقُولُ: فَمَاذا قال عَبْدِي؟، فيقولُونَ: حَمِدَكَ واسْتَرْجَعَ، فَيَقُولُ الله تعالى: ابنُوا لِعَبْدِي بَيتاً في الجَنَّة، وَسَمُّوهُ بيتَ الحَمدِ . 

922: Ebu Musa (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: Bir kulun çocuğu ölünce Allah meleklerine şöyle der:

- Kulumun çocuğunun ruhunu mu kabzettiniz? buyurur. Melekler:

- Evet, derler. Allah:

- Kulumun ciğerparesini gönlünün meyvesini mi kopardınız? Buyurur. Melekler:

- Evet, derler. Allah:

- Peki kulum ne dedi, buyurur. Melekler:

- Sana hamdetti ve inna lillah ve inna ileyhi râciûn = Biz senin mülkündeyiz ve sana döneceğiz dedi, derler. Bunun üzerine Allah:

-  O halde kulum için cennette bir ev yapın ve adını da hamd evi koyun, buyurur. (Tirmizi, Cenaiz 36))

923-وعن أبي هُريرَةَt، أَنَّ رسولَ اللهeقال: يقُولُ الله تعالى: ما لِعَبْدِي المُؤْمِنِ عِنْدي جَزَاءٌ إذا قَبَضْتُ صَفِيَّهُ مِنْ أَهْلِ الدُنْيَا، ثُمَّ احْتَسَبَهُ إلاَّ الجَنَّةَ . 

923: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem), Allah’ın şöyle buyurduğunu söylemiştir: “Mü’min bir kulumun dünyada sevdiklerinden birini aldığım zaman buna sabredip sevabını Allah’tan beklerse onun mükafatı ancak cennettir.” (Buhari, Rikak 6)

924- وعن أُسامة بن زيدٍtقال: أَرْسلَتْ إحْدى بَناتِ النَّبِيeإلَيْهِ تَدْعُوهُ وَتُخْبِرُهُ أَنَّ صَبِيًّا لَها، أَوْ ابْناً، في المَوْتِ فقال للرَّسولِ: ارْجعْ إلَيْها، فَأَخْبِرْها أَنَّ لله تَعَالَى مَا أَخَذَ وَلَهُ ما أَعْطَى، وَكُلُّ شَيْءٍ عِنْدَهُ بِأَجَلِ مُسَمَّىً، فَمُرْهَا، فَلْتَصْبِرْ وَلْتَحْتَسِبْ . 

924: Üsame ibni Zeyd (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir. Rasûlullah’ın kızlarından biri olan Zeyneb Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’e adam göndererek çocuğunu veya oğlunun ölmek üzere olduğunu haber verdi. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) haber getiren kimseye:

“Ona dön ve şunu bildir ki, veren de alan da Allah’tır. Onun katında her şeyin belli bir vakti vardır. Sabretsin ve Allah’tan ecrini beklesin” buyurdu. (Buhari, Cenaiz 33, Müslim Cenaiz 9) 

Gösterim: 1271