Resullah'ın Soyuna İkram

RASULULLAH’IN SOYUNA İKRAM

قال الله تعالى : ]إنما يُرِيدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا.[

“... Ey Peygamberin ev halkı Allah sizin üzerinizden her türlü çirkinliği ve kirliliği gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.” (33 Ahzap 33)

قال الله تعالى : ]وَمَنْ يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللهِ فَإنهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ.[

 “Kim Allah’ın koyduğu sembol ve simgelere uyup saygı gösterirse şüphe yok ki bu; inananların kalblerinde bulunan Allah’a karşı sorumluluk bilincindedir.” (22 Hac 32)

347- عَنْ يَزِيدَ بْنِ حَيَّان قال : انطَلَقْتُ أنا وَحُصَيْنُ بْنُ سَبْرَةَ, وَعَمْرُو بْنُ مُسْلِمٍ إِلَى زَيْدِ بْنِ أَرْقَمَyفَلَمَّا جَلَسْنَا إِلَيْهِ قال لَهُ حُصَيْنٌ : لَقَدْ لَقِيتَ يَا زَيْدُ خَيْرًا كَثِيرًا رَأَيْتَ رَسُولَ اللَّهِ r, وَسَمِعْتَ حَدِيثَهُ, وَغَزَوْتَ مَعَهُ, وَصَلَّيْتَ خَلْفَهُ, لَقَدْ لَقِيتَ يَا زَيْدُ خَيْرًا كَثِيرًا, حَدِّثْنَا يَا زَيْدُ مَا سَمِعْتَ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ rقال : يَا ابْنَ أخي وَاللَّهِ لَقَدْ كَبِرَتْ سِنِّي , وَقَدُمَ عَهْدِي , وَنَسِيتُ بَعْضَ الَّذِي كُنْتُ أَعِي مِنْ رَسُولِ اللَّهِ rفَمَا حَدَّثْتُكُمْ فَاقْبَلُوا, وَمَا لاَ فَلاَ تُكَلِّفُونِيهِ ثُمَّ قال : قَامَ رَسُولُ اللَّهِ rيَوْمًا فِينَا خَطِيبًا بِمَاءٍ يُدْعَى خُمًّا بَيْنَ مَكَّةَ وَالْمَدِينَةِ, فَحَمِدَ اللَّهَ, وَأَثْنَى عَلَيْهِ, وَوَعَظَ وَذَكَّر,َ ثُمَّ قال : أَمَّا بَعْد , ألا أيها النَّاسُ فَإنما أنا بَشَرٌ يُوشِكُ أن يَأْتِيَ رَسُولُ رَبِّي فَأُجِيبَ, وَأنا تَارِكٌ فِيكُمْ ثَقَلَيْنِ : أَوَّلُهُمَا كِتَابُ اللَّهِ, فِيهِ الْهُدَى وَالنُّور,ُ فَخُذُوا بِكِتَابِ اللَّهِ وَاسْتَمْسِكُوا بِهِ. فَحَثَّ عَلَى كِتَابِ اللَّهِ, وَرَغَّبَ فِيهِ. ثُمَّ قال : وَأَهْلُ بَيْتِي أُذَكِّرُكُمُ اللَّهَ فِي أَهْلِ بَيْتِي, أُذَكِّرُكُمُ اللَّهَ فِي أَهْلِ بَيْتِي. فَقال لَهُ حُصَيْنٌ : وَمَنْ أَهْلُ بَيْتِهِ يَا زَيْدُ؟ أَلَيْسَ نِسَاؤُهُ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ؟ قال : نِسَاؤُهُ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ, وَلَكِنْ أَهْلُ بَيْتِهِ مَنْ حُرِمَ الصَّدَقَةَ بَعْدَهُ, قال : وَمَنْ هُمْ؟ قال : هُمْ آلُ عَلِيٍّ, وَآلُ عَقِيلٍ, وَآلُ جَعْفَرٍ, وَآلُ عَبَّاسٍ, قال : كُلُّ هَؤُلاَءِ حُرِمَ الصَّدَقَةَ؟ قال : نَعَمْ.

وَفِى رِوَايَةٍ: ألا وَإنىِ تَارِكٌ فِيكُمْ ثَقَلَيْنِ: اَحَدُهُمَا كَتَابُ اللهِ وَهُوَ حَبْلُ الْمَتِينُ، مَنِ اتَّبَعَهُ كان عَلَى الْهُدَى، وَمَنْ تَرَكَهُ كان عَلَى ضَلاَلَةٍ.

347: Yezid ibni Hayyan (Allah Onlardan razı olsun) şöyle demiştir. Bir gün Hüseyin ibni Sebre ve Amr ibni Müslim ile birlikte Zeyd ibni Erkam’ın yanına girmiştik. Yanına oturunca Hüseyin: Zeyd! Sen çok hayra kavuştun, Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i gördün, onun sözlerini işittin, onunla savaşlara katıldın, arkasında namaz kıldın, gerçekten çok büyük saadete eriştin. Rasulullah’tan duyduklarını bize haber ver, diye ricada bulundu. Bunun üzerine Zeyd şunları söyledi:

-Ey kardeşimin oğlu, yaşım hayli ilerledi. Aradan çok zaman geçti. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’den duyup öğrendiklerimin bir çoğunu unuttum. Bu sebeple anlattıklarımı öğrenin, söylemediklerimde de beni zorlamayın, diyerek sözüne şöyle devam etti.

Bir gün Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) Mekke ile Medine arasındaki Hum suyunun başında bize bir konuşma yaptı. Allah’a hamd ve senadan sonra şöyle buyurdu: Ey insanlar, ben de bir insanım. Yakın bir zamanda Rabbimin elçisi bana da gelecek, ben de o davete uyacağım. Size iki önemli şey bırakıyorum. Biri insanı doğru yola ileten rehber ve nur olan Allah’ın kitabı Kur’an’dır, ona sımsıkı yapışın.

Kur’ana sarılma ve ona bağlanma konusunda gerekli tavsiyelerde bulundu ve şöyle devam etti.

-İkincisi ehli beytimdir. Allah’a karşı sorumluluk bilinci taşıyıp ehli beytime saygısızlık edip hürmette kusur etmeyiniz, Allah’a karşı sorumluluk bilinci taşıyıp ehli beytime saygısızlık edip hürmette kusur etmeyiniz, 

Husayn ibni Sebre: Zeyd’e, ehli beytin kimler olduğunu, peygamber hanımları da ehli beytten değilmidir? diye sorunca, Zeyd dedi ki:

-Hanımları da ehli beyttendir. Fakat asıl ehli beyti kendisinden sonra da sadaka almaları haram olanlardır, dedi. Onlar da kimler sorusuna Zeyd: Ali, Âkîl, Cafer ve Abbas aileleri ve soylarıdır, dedi.

Husayn: Bunların hepsine sadaka  haram mıdır? diye sorunca Zeyd: Evet, diye cevap verdi. (Müslim, Fezailüs Sahabe 36)

* Değişik bir rivayette Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: Size iki önemli şey bırakıyorum. Bunlardan biri Allah’ın kitabıdır. O Allah’ın ipidir. Ona yapışan doğru yolu bulur. Onu bırakan da yolunu sapıtır. (Müslim, Fezailüs Sahabe 37)

348- عَنِ ابْنِ عُمَرَ رضي اللهُ عَنْهُمَا عَنْ اَبِى بَكْرِ الصِّدِّيقِ tمَوْقُوفًا عَلَيْهِ أنهُ قال: ارْقُبُوا مُحَمَّدًا rفِى اَهْلِ بَيْتِهِ.

348: İbni Ömer (Allah Onlardan razı olsun), Ebu Bekri’s-Sıddîk (Allah Ondan razı olsun)’ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: Ehli beyti sevip sayma konusunda Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in emrini tutunuz veya Ehli beyti ile birlikte Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem)’i de saygı ve sevgide göz önünde bulundurunuz. 

Gösterim: 1508