Rüya ve Edebleri

RÜYA VE EDEBLERİ

قال الله تعالى : ]وَمِنْ آيَاتِهِ مَنَامُكم بِاللَّيْلِ والنَّهَار وابتغاؤكم من فضلهِ[

Allahu Teala Kuranı Kerimde şöyle buyurmaktadır; Gece ve günüz ve uyumanız Allahın lütfundan (nasibinizi )aramanızda da onun varlığın delillerindendir.

838- وعن أبي هريرةtقال : سمعت رسولَ اللهeيقول: لَمْ يَبْقَ مِنَ النُّبُوَّةِ إلاَّ المُبَشِّراتُ قالوا: وَمَا المُبَشِّراتُ ؟ قال: الرُّؤْيَا الصالِحَةُ . 

838: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i şöyle buyururken işittim dedi: “Nübüvvet (peygamberlik)ten ancak mübeşşirat kalmıştır.” Ashab Mübeşşirat nedir? diye sorunca Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem): “Salih rüyadır” buyurdu. (Buhari, Tabir 5)

839- وعنه أن النبيَّeقال: إذا اقتَرَبَ الزَّمَانُ لَمْ تكَدْ رُؤْيَا المُؤمِنِ تكْذِبُ، وَرُؤْيَا المُؤمِنِ جُزْءٌ مِنْ سِتَّةٍ وَأَرْبَعِينَ جُزْءاً مِنَ النُّبُوَّةِ . وفي روايةٍ: أَصْدَقُكم رُؤْيَا أَصدَقُكُم حَدِيثاً

839: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ahir zaman yaklaşınca mü’minin rüyası neredeyse yalan çıkmaz. Çünkü mü’minin rüyası nübüvvetin kırkaltı parçasından biridir.” (Buhari, Tabir 26, Müslim, Rüya 6)

* Müslim’in diğer bir rivayeti şöyledir: “Sizden hanginiz en doğru sözlü ise onun rüyası da en doğrudur” şeklindedir. (Müslim, Rüya 11)

840- وعنه قال : قال رسولُ اللهe: مَنْ رآني في المَنَامِ فسًيَرانِي في اليَقَظَةِ, أَوْ كأنَّمَا رَآني في اليَقَظَةِ, لا يَتَمَثَّلُ الشَيْطَانُ بي . 

840: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Beni rüyada gören kimse ahirette de uyanıkken öylece görecektir veya sanki beni uyanıkken görmüş gibidir. Çünkü şeytan benim şeklime giremez.” (Buhari, İlim 38, Müslim, Rüya 11)

841- وعن أبي سعيد الخدْرِيtأَنهُ سمعَ النبيَّ ، يقول: إذَا رَأَى أَحَدُكُمْ رُؤْيَا يُحِبُّهَا، فَإنَّمَا هِيَ مِنَ الله تعالى، فَلْيَحْمَدِ الله عَلَيهَا، وَليُحَدِّثْ بهَا - وفي روايةٍ : فَلا يُحَدِّثْ بهَا إلاَّ مَنْ يُحِبُ - وَإذا رَأَى غَيرَ ذلكَ مِمَّا يَكرَهُ، فإنَّمَا هِيَ منَ الشَّيْطَانِ، فَلْيَسْتَعِذْ مِنْ شَرِّهَا، وَلا يَذكرْها لأَحَدٍ، فإنها لا تضُرُّهُ . 

841: Ebu Said el Hudri (Allah Ondan razı olsun), Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’i şöyle buyururken işitmiştir: “Sizden biriniz hoşuna giden bir rüya görürse bu rüya Allah’tandır. Bu sebeple Allah’a hamdetsin ve o rüyasını başkasına anlatsın”

* Değişik bir rivayet şöyledir: “O rüyayı sadece sevdiğine söylesin. –başka bir rivayette göre; Sevdiği kişiye anlatsın -Hoşlanmadığı bir rüya görürse o şeytandandır. Onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiç kimseye söylemesin. Bu takdirde rüya kendisine zarar vermez.” (Buhari, Tabir 45, Müslim, Rüya 3)

842- وعن أبي قَتَادَةَtقال: قال النبيُّe: الرُّؤيَا الصَّالِحَةُ - وفي روايةٍ: الرُّؤيَا الحَسَنَةُ - مِنَ الله، والحُلمُ مِنَ الشَّيْطَانِ، فَمَن رَأَى شَيئاً يَكرَهُهُ فَليَنْفُثْ عَن شِمَالِهِ ثَلاثاً، وليَتَعَوَّذ مِنَ الشَّيطَانِ فَإنَّها لا تَضُرُّهُ . 

842: Ebu Katade (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “İyi rüya bir rivayete göre güzel rüya Allah’tandır. Fena rüya da şeytandandır. Bir kimse hoşuna gitmeyecek bir rüya görürse sol tarafına üç defa nefes etsin, üflesin ve şeytandan da Allah’a sığınsın)Euzubillahi mineşşeytanirrecim desin). Bu takdirde o rüya kendisine zarar vermez.”(Buhari,Tabir 4,Müslim,Rüya 1)

843- وعن جابرٍtعن رسولِ اللهeقال: إذَا رَأَى أَحَدُكُمُ الرُّؤْيَا يكرَهُهَا، فَلْيَبْصُقْ عَن يسَارِهِ ثَلاثاً، وليَسْتَعِذْ بالله مِنَ الشَّيْطَانِ ثَلاثاً، وليَتَحَوَّلْ عَن جَنبِهِ الذي كان عليه . 

843: Cabir (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Sizden biriniz hoşlanmadığı bir rüya görünce sol tarafına üç defa tükürsün ve şeytanın şerrinden de üç defa Allah’a sığınsın)Euzubillahi mineşşeytanirrecim desin) ve yattığı taraftan öte yanına dönsün.” (Müslim, Rüya 5)

844- وعن أبي الأسْقَعِ وَاثِلَةَ بن الأَسقَعِtقال : قال رسولُ اللهِe: إنَّ مِن أَعظَمِ الفِرَى أَن يَدَّعِيَ الرَّجُلُ إلى غَيْرِ أَبِيهِ، أَوْ يُريَ عَينهُ مَا لم تَرَ، أَوْ يَقُولَ على رسولِ اللهeمَا لم يقُلْ . 

844: Ebul-Eska Vasile ibni-l Eska (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)şöyle buyurdu: “En büyük iftiralar (1) Kişinin kendi babasından başkasına neseb iddiasında bulunması (2) Görmediği rüyayı gördüğünü iddia etmesi (3) Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in söylemediği bir sözü ona nispet etmesidir.” (Buhari, Menakıb 5) 

Gösterim: 1373