Selam Alıp Vermenin Şekli

SELAM ALIP VERMENİN ŞEKLİ

851- عن عِمْرَانَ بن الحُصَيْنِ رَضِىَ اللهُ عَنْهُما قال: جاءَ رَجُل إلى النبيِّeفقال: السَّلامُ عَلَيْكُمْ، فَرَدَّ عَلَيْهِ ثم جَلَسَ، فقال النبيُّe: عَشْرٌ. ثم جَاءَ آخَرُ، فقال: السَّلامُ عَلَيكُم وَرَحْمَةُ الله، فَرَدَّ عليهِ فَجَلَسَ، فقال: عِشْرُونَ. ثم جَاءَ آَخَرُ، فقال: السَّلامُ عَلَيكُمْ وَرَحْمَةُ الله وَبَرَكَاتُهُ، فَرَدَّ عَلَيْهِ فَجَلَسَ، فقال: ثَلاَثُونَ . 

851: İmran ibni Husayn (Allah Onlardan razı olsun) şöyle demiştir: Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’e bir adam geldi ve: - es Selamü aleyküm, dedi. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) onun selamına aynı şekilde karşılık verdikten sonra adam oturdu. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): “On sevap kazandı” buyurdu. Sonra bir başka adam geldi, o da: - es Selamü aleyküm ve rahmetullah, dedi. Peygamberimiz ona da verdiği selamın aynıyla karşılık verdi. O kişi de yerine oturdu. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): “Yirmi sevap kazandı” buyurdu. Daha sonra bir başka adam daha geldi ve: -es Selamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh, dedi. Hz. Peygamber de o kişiye selamının aynıyla karşılık verdi. O kişi de yerine oturdu. Rasûlullah: “Otuz sevap kazandı” buyurdular. (Ebu Davud, Edeb 132, Tirmizi, İstizan 2)

852- وعن عائشة رَضِىَ اللهُ عَنْهَا قالتْ: قال لي رسولُ اللهe: هذا جِبرِيلُ يَقرَأُ عَلَيْكِ السَّلامَ. قَالَتْ: قُلتُ: وَ عَلَيْه السَّلامَ ورحْمَةُ الله وَبَرَكَاتُهُ . 

852: Aişe (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bana: “Şu zat Cibril (a.s.)’dır. Sana selam ediyor” buyurdu. Ben de ve aleyküm selam ve rahmetullahi veberekatüh dedim. (Buhari, Bed’ul halk 6, Müslim Fezailüssahabe 90)

853- وعن أنسٍtأن النبيَّe، كانَ إذا تكلم بِكَلِمَةٍ أعَادَها ثلاثاً حَتى تُفهَمَ عنه، وَإذا أَتى عَلى قَوْمٍ فَسَلَّمَ عَلَيهِم سَلَّم عَلَيهِم ثَلاثاً. 

853: Enes (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bir söz söylediği zaman onunla ne kasdettiği anlaşılsın diye sözünü üç defa tekrar ederdi. Bir topluluğun yanına geldiğinde de onlara üç defa selam verirdi. (Buhari, İlim 30)

854- وعن المِقْدَادِtفي حديثِهِ الطويل قال: كُنَّا نَرفَعُ للنَّبِيِّeنَصِيبَهُ مِنَ اللَّبَنِ، فَيَجِيءُ مِنَ اللَّيْلِ، فَيُسَلِّمُ تَسْلِيماَ لا يُوقِظُ نَائماً، وَيُسْمعُ اليَقَظَانَ، فَجَاءَ النَّبيُّeفسَلَّمَ كما كانَ يُسلِّمُ. 

854: Mikdad (Allah Ondan razı olsun) uzun bir hadisinde şöyle demiştir. Biz Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in süt hissesini ayırıp kaldırırdık. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) geceleyin gelir, uyuyanı uyandırmayacak, uyanık olanlara işittirecek şekilde selam verirdi. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) bir gece geldi yine her zamanki gibi selam verdi. (Müslim, Eşribe 174)

855- وعن أَسْمَاءَ بِنتِ يزيد رَضِىَ اللهُ عَنْهَا أن رسولَ اللهe، مَرَّ في المَسْجِد يَوماً، وَعُصبَة مِنَ النِّسَاءِ قُعودٌ، فَأَلوى بِيَدهِ بِالتسْلِيمِ. 

855: Esma binti Yezid (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayete göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) günün birinde mescide uğradı. Kadınlardan oluşan bir cemaat orada oturmaktaydı. Hz. Peygamber onlara eliyle işaret ederek selam verdi. (Tirmizi, İstizan 9)

856- وعن أبي جُرَيّ الهجَيْمِيّtقال: أَتَيْتُ رسولَ الله e، فَقُلْتُ: عَلَيْكَ السَلامُ يا رسولَ الله. قالَ: لا تَقُل عَلَيْكَ السَّلامُ، فإنَّ عَلَيْكَ السَّلامُ تحِيّهُ المَوْتى .

856: Ebu Cürey el Hüceymî (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e geldim ve Aleykesselam Ya Rasulallah, dedim. Peygamber efendimiz: “Aleykesselam deme çünkü aleyke’s Selam ölülere verilen selamdır” buyurdu. (Ebu Davud, Libas 24, Tirmizi, İstizan 27)

Gösterim: 1250