Selamın Adabı

SELAMIN ADABI

857- عن أبي هريرةtأن رسولَ اللهeقال: يُسَلِّمُ الرَّاكِبُ علَى المَاشِي، والمَاشي عَلى القَاعِدِ، وَالقَلِيلُ عَلى الكَثِيرِ . وفي روايةٍ للبخاري: وَالصَّغِيرُ عَلى الكبِيرِ .

857: Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Binitli olan yaya yürüyene, yürüyen oturana, sayıca az olan çok olana selam verir.” Buhariden gelen bir rivayette göre ; “ Küçük olan büyüğe selam verir. ” (Buhari, İstizan 5, Müslim, Selam 1)

858- وعن أبي أُمَامَةَ صُدَيِّ بن عَجْلانَ البَاهِلِيtقال: قال رسولُ اللهe : إن أَوْلى النَّاسِ بالله مَنْ بَدَأَهم بالسَّلامِ . 

858: Ebu Ümame Suday ibni Aclan el-Bâhili (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “ Allaha en yakın(hayırlısı)olan kişi en başta selam verndir.” buyurdu. (Ebu Davud, edeb 133)

Ebu Ümameden gelen başka bir rivayette peygamber efendimiz(sallallahu aleyhi vesellem)e iki kişi karşılaştığında hangisi ilk önce selam vermesi gerekir? Diye sorulunca, peygamberimiz(s.av); “Allaha en yakını(hayırlısı) olanı” diye cevap verdi. (Tirmizi) 

Gösterim: 1247