Utanma Duygusu ve Ona Teşvik

UTANMA DUYGUSU VE ONA TEŞVİK

681-عنِ ابْنِ عُمَرَ رَضِىَ اللهُ عَنْهُمَا, أن رسولَ الله rمَرَّ عَلى رَجُلٍ مِنَ الأنصار وَهُوَ يَعِظُ أخاهُ في الحَيَاءِ، فَقالرسُولُ الله : دَعْهُ فَإن الحَيَاءَ مِنَ الإيمان . 

681: İbni Ömer (Allah Onlardan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) utangaçlığın fazlalığı dolayısıyla kardeşini ikaz eden ve bu huyundan vazgeçirmeye çalışan Medine’li bir adamın yanından geçti ve “Onu kendi haline bırak varsın utansın zira utanmak imandandır.” (Buhari İman 16 Müslim İman 57)

682-وعن عمْرَان بن حُصَيْنٍ t، قال : قال رسولُ الله r: الحَياءُ لا يَأْتِي إلا بخَيْرٍ.

وفي روايةٍ لمسلم : الحَياءُ خَيْرٌ كُله. أوْ قال : الحَيَاءُ كُلُُ خَيْرٌ .

2/682: İmran ibni Husayn (Allah Onlardan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre: “Haya ancak hayır getirir. (Buhari, Edeb 77; Müslim, İman 60)

* Müslimin değişik bir rivayetinde ise: “Haya bütünüyle hayırdır.” buyurulmaktadır.(Müslim, İman 61)

683- وعن أبي هُريرة t،أن رسولَ الله rقال : الإيمان بِضْعٌ وَسَبْعُونَ، أَوْ بِضْعٌ وَسِتُّونَ شُعْبَةً، فَأَفْضَلُهَا قَوْلُ لا إلهَ إلا الله، وَأَدْنَاهَا إمَاطَةُ الأذَى عَنِ الطّرِيقِ، وَالحَياءُ شُعْبَةٌ مِنَ الإيمان . 

683: Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun) dan nakledildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “İman altmış veya yetmiş kadar bölümdür. Bunların en üstünü lailahe illallah demektir. En aşağısı ise zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmakta imandan bir bölümdür.” (Buhari iman 3 Müslim iman 58)

684-وعن أبي سعيدٍ الخُدْرِيّ t، قال : كان رسولُ الله rأَشَدَّ حَيَاءً مِنَ الْعَذْرَاءِ في خِدْرِها, فإذا رَأى شَيْئاً يكرهُهُ عَرَفْنَاهُ في وَجْهِهِ . 

4/684: Ebu Said el Hudri (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) perde arkasındaki gizlenen bir bakire kızdan daha utangaçtı. Hoşlanmadığı bir şey gördüğünde hoşnutsuzluğu yüzünden belli olurdu. (Buhari, Menakıb 23; Müslim, Fezail 67)

Gösterim: 1412