Yardım Ve Aracılık Yapmak

YARDIM VE ARACILIK YAPMAK

قال الله تعالى : ]مَنْ يَشْفَعْ شَفَاعَةً حَسَنَةً يَكُنْ لَهُ نَصِيبٌ مِنْهَا.[

“Kim iyi bir işe(Allahın kanununa uygun olarak) aracılık ederse, onunda o işten bir nasibi(nimetlerden) olur...” (4 Nisa 85)

248- عَنْ أبي مُوسَى tقال : كان رَسُولُ اللَّهِ rإذا أَتَاهُ طَالِبُ حَاجَةٍ أَقْبَلَ عَلَى جُلَسَائِهِ, فَقال : اشْفَعُوا تُؤْجَرُوا, يَقْضِ اللَّهُ عَلَى لِسَان نَبِيِّهِ مَا أحب .

248: Ebu Musa el-Eşari (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’e sıkıntı içinde olan birileri geldiği zaman yanındakilere döner ve : “Bu adama yardım ediniz, sevap kazanırsınız. Allah peygamberinin dili üzerine yani o peygamberinin duası ve şefaati üzerine ne dilerse onu yerine getirecektir.” (Buhari, Zekat 21, Müslim, Birr 145)

249- عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ رضي اللهُ عَنْهُمَافِى قِصَّةِ بَرِيرَةَ وَزَوْجِهَا قال : فَقال لَهَا النَّبِيُّ r: لَوْ رَاجَعْتِهِ؟ قالت : يَا رَسُولَ اللَّهِ تَأمرنِي؟ قال : إنما أَشْفَعُ. قالت : لاَ حَاجَةَ لِي فِيهِ

249: İbni Abbas (Allah Onlardan razı olsun) Berire ile kocası arasında geçen olaya dair şunları söyledi: Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) Berire’ye:

“Tekrar kocana dönsen ne iyi olur”, buyurdu. Berire :

- Ya Rasulallah böyle yapmamı bana emrediyor musunuz? Diye sordu. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) ise:

“Hayır sadece aracılık yapıyorum”, buyurdu. Bunun üzerine Berire: Benim ona ihtiyacım yoktur, beni mazur görünüz, dedi. (Buhari, talak 16)

Gösterim: 1517