Yemek Kabının Ortasından Değil Kenarından Yemek

YEMEK KABININ ORTASINDAN DEĞİL KENARINDAN YEMEK

744-وعن ابن عباس رضي الله عنهما عنِ النبيِّ rقال : الْبَرَكَةُ تَنْزِلُ وَسْطَ الطَّعَامِ، فَكُلُوا مِنْ حَافَتَيْهِ وَلا تَأْكُلُوا مِنْ وَسْطِهِ . 

744: İbni Abbas (Allah Onlardan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Bereket yemeğin ortasına iner. Bu sebeble tabağın ortasından değil kenarından yiyin”. (Ebu Davud, Et’ıme 17, Tirmizi, Et’ıme 12)

745- وعن عبد الله بن بُسْرٍ tقال : كان لِلنَّبِيِّ rقَصْعَةٌ يقاللها: الْغَرَّاءُ، يَحْمِلُهَا أَرْبَعَةُ رِجال، فَلَمَّا أَضْحَوْا وَسَجَدُوا الضُّحَى أُتِيَ بِتِلْكَ الْقَصْعَةِ، يعني وقد ثُرِدَ فيها فَالتَفُّوا عليها, فَلَمَّا كَثُرُوا جَثَا رسولُ الله rفقالأَعرابي: ما هذه الجَلْسَةُ ؟ قال رسولُ الله r: أن الله جَعَلَني عَبْداً كَرِيما, ولَمْ يَجْعَلْني جَبَّاراً عَنِيداً. ثمَّ قال رسولُ الله r: كُلُوا مِن حَوَالَيْها, وَدَعُوا ذِرْوَتَهَا يُبَارَكْ فيها . 

745: Abdullah ibni Büsr (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in Garra adı verilen bir yemek kabı vardı. Onu dört kişi taşıyordu. Kuşluk vakti girip namazı kıldıklarında içinde tirit yemeği olduğu halde bu kap getirildi. Sahabe de çevresine dizilirlerdi. Sahabe çoğalırsa Rasûlullah diz çökerek otururdu. Bir gün bedevilerden biri: Bu nasıl oturuştur, dedi. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’de: “Allah beni inatçı ve zorba değil asil ve şerefli bir kul olarak yarattı”, buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti: “Yemek kabının ortasından değil kenarlarından yiyiniz ki yemeğiniz size bereketli olsun.” 

Gösterim: 1304