Yöneticilerin Hayırlı Kimseleri Yardımcı Edinmesi

YÖNETİCİLERİN HAYIRLI KİMSELERİ YARDIMCI EDİNMESİ

قال الله تعالى : ]الأخِلَّاء يَوْمَئِذٍبَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إلا الْمُتَّقِينَ [

“O kıyamet günü tüm dost olanlar birbirlerine düşman kesilecekler. Ancak yolunu yordamını Allahın kitabıyla bulanlar müstesna...” (43 Zuhruf 67)

678- عن أبي سعيدٍ وأبي هريرةَ رضي اللهُ عَنْهُمَ أنا رسولَ الله rقال : مَا بَعَثَ الله مِن نَبِيِّ، وَلااسْتَخْلَفَ مِنْ خَلِيفَةٍ إلا كانت لَهُ بِطَانتان بِطَانةٌ تَأمرهُ بِالمَعْرُوفِ وَتَحُضُهُ عليهِ، وبِطَانةٌ تَأمرهُ بِالشَّرِّ وَتَحُضُّهُ عليهِ، والمَعْصُومُ من عَصَمَ الله. 

678: Ebu Said el Hudri ve Ebu Hureyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Allah’ın gönderdiği her peygamberin ve başa geçirdiği her devlet reisi için iki sırdaş vardır. Bunlardan biri iyiliği emreder ve ona teşvik eder. Diğer sırdaş ise kötülüğü emreder ve ona teşvik eder. Günahlardan uzak duran kimse Allah’ın koruduğu kimsedir.” (Buhari Ahkam 42)

679- وعن عائشةَ رضي اللهُ عَنْهَا قالتْ : قال رسولُ الله r: إذا أَرَادَ الله بالأمِيرِ خَيرا جَعَل له وزِيرَ صِدقٍ، إن نَسِيَ ذَكَّرَهُ، وَإن ذَكَرَ أَعَانهُ. وَإذا أَرَادَ بِهِ غَيرَ ذلكَ جَعَلَ لَه وَزِيرَ سُوءٍ، إن نَسِيَ لم يُذَكِّرْه، وَإن ذَكَرَ لم يُعِنْهُ . 

679 Aişe (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Allah herhangi bir idareci ve devlet başkanına hayır dilerse ona unuttuğunu hatırlatan, hatırladığı şeyleri yapmaya yardım eden doğru sözlü bir yardımcı nasib eder. Allah hayırdan başka bir şey yani şer ve kötülük isterse o kimseye unuttuğunu hatırlatmayan hatırladığını yazmaya yardım etmeyen kötü bir yardımcı verir.” (Ebu Davud İmara 4)

Gösterim: 1359